Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Záznam online přenosu startu Herschel a Planck + video
Vít Straka Vytisknout článek

Záznam online přenosu startu Herschel a Planck + video

Ariane 5 s oběma dalekohledy připravená ke startu
Ariane 5 s oběma dalekohledy připravená ke startu
Přenos začíná ve 14:15, start je očekáván v 15:12 SELČ. Stránka se aktualizuje sama.

15:45: V řídícím středisku si právě po mohutném potlesku všichni potřásají rukama. Mise dalekohledů Herschel a Planck začala úspěšným startem. Tímto vám děkujeme za pozornost a v blízké době navštivte záznam tohoto přenosu, bude zde ke shlédnutí videozáznam startu.

15:40: A Planck také, i on už je volný.

Oddělení Herschela od vyhořelého stupně v představě malíře.
Oddělení Herschela od vyhořelého stupně v představě malíře.
15:37: Herschel právě začal oddělením od vyhořelého stupně svou kosmickou pouť.

15:36: Druhý stupeň vypnut, výška 768 km, rychlost 9.8 km/s.

15:32: Výška 324 km, rychlost 9.1 km/sec.

15:29: Druhý stupeň poslušně spaluje pohonné hmoty, asi za 7 minut by měl být vypnut.

15:24: Vše je v pořádku, výška 195 km, rychlost 7.2 km/sec.

15:21: Došlo k rozdělení prvního a druhého kryogenního stupně, horní byl 10 sekund poté zažehnut, každý z nich má pouze 1 motor.

15:18: Výška 184 km, rychlost 3.2 km/s

Oddělení štítu
Oddělení štítu
15:16: Právě byl odhozen kryt, jež chránil obě sondy proti aerodynamickému tření při průletu atmosférou. Teď již není potřeba a byl by zbytečnou zátěží.

15:14: Oba pomocné motory na tuhá paliva byly právě odhozeny, Ariane nyní pohání její hlavní stupeň na kapalná paliva.

15:12: Zážeh prvního stupně, 7 sekund později zážeh pomocných raket a start!

15:05: 7 minut před startem bylo řízení rakety přeneseno na počítače, finální fázi příprav řídí oni.

15:01: Planck už také běží na své zdroje. Počasí na kosmodromu Kourou: jasná obloha a slunečno.

14:57: Čtvrt hodina do startu, Herschel přepnut na vlastní zdroje.

14:52: 20 minut do startu, stále je vše v pořádku a startu nic nestojí v cestě.

14:49: Právě začíná přenos na stránkách ESA (druhý odkaz).

14:47: Ariane 5 ECA byla na svou startovací rampu převezena teprve včera, tankování prvního stupně začalo dnes v 10:22 a o padesát minut později palivo začalo proudit i do vrchního stupně. Teď jsou nádrže v modu postupného doplňování. Ariane ponese náklad za 2,5 miliardy dolarů o váze 5,7 tuny.

14:43: Řídící střediska v Kourou i v Německu se shodly na povolení startu, přenos na stránkách ESA začíná asi za 5 minut.

Start Ariane 5 s oběma dalekohledy
Start Ariane 5 s oběma dalekohledy
14:40: Právě padlo konečné povolení ke startu.

14:27: K vynesení obou teleskopů bude použit nosič, jež vidíme na obrázku, jedná se o raketu Ariane 5 ECA, která se používá především k vynášení komunikačních satelitů na geostacionární dráhu (je schopná tam vynést asi 9,6 tun nákladu). Její menší sestra Ariane 5 ES slouží k vynášení těles na nižší dráhu (má nosnost bezmála 20 tun, na oběžnou dráhu vystřelila například ATV 1). Ariane 5 ECA se skládá z hlavního stupně na kapalný kyslík (pojme ho 150 tun) a kapalný vodík (25 tun), dvou pomocných raket na tuhá paliva a druhého stupně, také na kryogenní látky.

14:20: Samotný start je očekáván v 15:12 na začátku 55 minutového startovacího okna. Přímý přenos z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guianě, odkud se dnes bude startovat, začne asi ve 14:40.

14:17: Vítejte u dnešního přenosu startu rakety Ariane 5 s evropskými dalekohledy Herschel a Planck.

Doporučené odkazy:
O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »