Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Zúčastněte se astro-fotografického workshopu na Slovensku

Zúčastněte se astro-fotografického workshopu na Slovensku

Astro-Fotografický Workshop 16.-18. října 2015.
Autor: Marian Dujnič

Gardenia Photography zve všechny zájemce na fotografický workshop ve slovenských Nízkých Tatrách. Hostem a lektorem workshopu bude Petr Horálek, známý český astrofotograf, popularizátor astronomie, autor a cestovatel. Místo konání s fantastickými pohledy do nebe, na slovenském Telgártě v Nízkých Tatrách, nabízí opravdu vhodné podmínky k praktikování krajinářské astrofotografie. Workshop se uskuteční v termínu 16. – 18. října 2015 a pokud vás nabídka zaujala, neváhejte se přihlásit co nejdříve. Počet účastníků je totiž omezený na maximálně 8 lidí.

Fotografický workshop, který proběhne od pátku 16. do neděle 18. října 2015, je zaměřený na krajinářskou astronomickou fotografii s Mléčnou dráhou, souhvězdími, zvířetníkovým světlem, přirozeným zářením atmosféry (airglow), přelety družic a meteorů. Součástí programu je nejen fotografování, ale především zpracování a úprava panoramatických snímků. Manuál se základními postupy pro fotografování hvězdné oblohy a následné zpracování dostanou účastníci v rámci workshopu. Kvůli organizačním důvodům je počet účastníků velmi omezen - přijato bude prvních 8 zájemců (zájemci mohou kontaktovat organizátora workshopu, Mariána Dujniče, na marian.dujnic@gmail.com nebo na +421 903 251 071). Program je připravený i pro případnou nepřízeň počasí.

Proč na Telgártě?

Zodiakální světlo na Telgártě. Autor: Marian Dujnič
Zodiakální světlo na Telgártě.
Autor: Marian Dujnič
Blízké okolí Telgártu s nadmořskou výškou nad 1000 metrů je mezi astrofotografy vyhledávanou destinací. Noční obloha na jižním podhoří Nízkých Tatech je mimořádně tmavá (v optimálních podmínkách dosahuje jas oblohy 21,6 arcmag – Mléčná dráha je již velmi pěkně fotografovatelná). V případě příznivých povětrnostních podmínek připravujeme fotografování i z Kráľovej hole (1948 metrů nad mořem).

Poloha Telgártu na Slovensku. Informace o ubytování poskytne zájemcům Marián Dujnič na marian.dujnic@gmail.com nebo na +421 903 251 071.

Co so sebou?

Digitální zrcadlovka s jedním anebo více objektivy (hlavně světelné s ohniskem mezi 10 a 24 mm, či až 50 mm), stativ, kabelová spoušť, kvalitní oblečení do horské podzimní přírody, pevná obuv a baterka (ideálně červené světlo). Přenosný počítač s programy Lightroom a Photoshop je výhodou. Fyzická náročnost workshopu bude lehká. Účast na workshopu je vhodná i pro fotografy, kteří zatím nemají žádnou zkušenost s astronomickou fotografií a touží proniknout do jejích tajů.

Program (Orientační)

Program workshopu je uzpůsobený oběma variantám počasí. Kromě astrofotografie bude rovněž možné v průběhu jejího praktikování pod noční oblohou rovněž pozorovat objekty nočního nebe mobilním dalekohledem Dobsonova typu o průměru 0,35 m. Astrofotografie ovšem bude tou hlavní náplní. Níže program workshopu. Program je pouze orientační - organizátoři si vyhrazují právo jej ještě pozměnit.

Pátek 16. října

17:00: Příjezd účastníků
18:00: Večeře
19:00/Jasno: Seznámení účastníků, fotografování
19:00/Zataženo: Seznámení účastníků, přednáška o astrofotografii a nebeských objektech

Sobota 17. října

Předchozí noc zataženo
09:00: Snídaně
10:00: Úvod do krajinářské astrofotografie (přednáška, praktické ukázky)
12:00: Oběd
13:00: Úvod do komplikovanějšího zpracování dat
15:00: Praktické ukázky zpracování
18:00: Večeře
19:00/Jasno: Fotografování
19:00/Zataženo: Cestopisně-astrofotografická přednáška a diskuze

Předchozí noc jasno
10:30: Úvod do krajinářské astrofotografie (přednáška, praktické ukázky); svačina
12:00: Oběd
13:00: Úvod do komplikovanějšího zpracování dat
15:00: Zpracování snímků z předchozí noci (ukázka; vlastní notebook výhodou)
18:00: Večeře
19:00/Jasno: Fotografování
19:00/Zataženo: Cestopisně-astrofotografická přednáška a diskuze

Neděle 18.října

Předchozí noc zataženo
09:00: Snídaně
10:00: Přednáška dle zájmu (cestopisně-astronomická)
12:00: Oběd
13:00: Rozloučení (zájemci mohou zůstat na další noc)

Předchozí noc jasno
10:30: Snídaně
11:00: Individuální zpracování fotek
12:00: Oběd
13:00: Rozloučení (zájemci mohou zůstat na další noc)

Organizační instrukce:

 • Doprava: individuální. Telgárt je dostupný železnicí do Popradu a následně autobusem (vzdálenost 36 km). Vhodné je i spojení vlakem přes Banskou Bystrici a odtud vlakem směr Margecany.
 • Cena: 4990 Kč/179 eur (včetně ubytování v penzionu ve dvoulůžkových pokojích na 2 noci plus snídaně). Možnost individuálně objednat obědy i večeře (za velmi přijatelné ceny). Během akce proběhne i autogramiáda: Petr Horálek napíše osobní autorské věnování do knihy Tajemná zatmění. Knihu si můžete přivézt vlastní anebo si zakoupit v průběhu workshopu.
 • Další informace vám poskytne organizátor akce, fotograf a knižní vydavatel Marián Dujnič, který je zároveň moderátorem (kontakt níže)
 • Facebooková stránka workshopu:
  https://www.facebook.com/events/1614980062097824/
 • Více o Telgártě na stránkách Nízkých Tater
  http://www.nizketatry.sk/obce/telgart/telgart.html
 • Fotogalerie Petra Horálka:
  http://www.astronom.cz/horalek

Zájemci si mohou po dohodě prodloužit ubytování i se snídaní a programem na noc 18./19. října 2015 (neděle/pondělí). V případě jasného počasí bude pokračovat fotografování hvězdné oblohy, při zataženém nebi přednášky a diskuze na odborná témata. Pro veškeré organizační, platební i další informace kontaktujte organizátora akce, Mariána Dujniče, na marian.dujnic@gmail.com nebo na +421 903 251 071.

Těšíme se na setkání s vámi!
O autorovi

Marián Dujnič

Marián Dujnič

Narodil sa v roku 1950 v Spišskej Novej Vsi, kde so stredoškolským prof. Františkom Dojčákom viedol už od 15 rokov malú astronomickú pozorovateľňu. Vyštudoval publicistiku na Filozofickej fakulte v Bratislave. Prispieval do časopisov Říše hvězdKozmos, kde na konci sedemdesiatych rokov minulého storočia publikoval seriál interview s profesorom Zdeňkom Kopalom, autorom Vesmírnej Odysey 2001 Arthurom C. Clarkom, Josifom Šklovským, Josefom Klepeštom atď. Spolupracoval s Paulom Ahnertom zo Sonnebergu pri pozorovaní zatmení Jupiterových mesiacov. V roku 1992 založil vydavateľstvo Gardenia Publishers. Venuje sa najmä krajinkárskej astrofotografii a atmosférickým úkazom. V roku 2015 sa zúčastnil workshopu o fotení polárnej žiary na Islande a od tej doby sú na oblohe polárne žiare jeho najväčšou vášňou. Jeho snímky najdete na facebooku.

Štítky: Workshop, Astrofotografie 


15. vesmírný týden 2021

15. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 4. do 18. 4. 2021. Měsíc bude v pondělí v novu, objeví se na večerní obloze. Tu stále okupuje Mars v souhvězdí Býka. Ráno nad jihovýchodem pomalu vychází Saturn a Jupiter. Vrtulníček Ingenuity při testu před prvním pokusem o vzlet zaznamenal problém a přípravy se prodlouží. Na ISS je dočasně desetičlenná posádka, než se v sobotu vrátí na Zemi trojice kosmonautů v lodi Sojuz MS-17. Před šedesáti roky začala historie pilotované kosmonautiky, když Jurij Alexejevič Gagarin obletěl Zemi v lodi Vostok 1.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama zvířetníkového světla a mléčné dráhy

Panorama mobilním telefonem. Složeno ze šesti expozic (30sec., ISO 3200).

Další informace »