Česká astrofotografie měsíceMilí přátelé české astrofotografie a milovníci oblohy. Fotografická soutěž „Česká astrofotografie měsíce“ (ČAM) si za rok své existence získala mnoho příznivců. Každý měsíc je z došlých fotografií vybrána jedna vítězná, která je i s popiskem zveřejněna na serveru České astronomické společnosti a přebírána Českou tiskovou kanceláří spolu s dalšími médii.
Vzhledem k tomu, že kvalita snímků došlých do soutěže je ve většině případů velmi vysoká, rádi bychom s nimi seznámili i ostatní zájemce. Domníváme se, že by tento krok mohl vést nejen k inspiraci, ale i k rozšíření kontaktů mezi astrofotografy a k výměně zkušeností.
Vzhledem k potřebám poroty nebude galerie uveřejňována průběžně, nýbrž dojde ke zveřejnění části galerie vždy za půlrok předcházející půlroku před zveřejněním. Tedy řečeno možná trochu jednodušeji - galerie bude zveřejňována s půlročním zpožděním. Naleznete ji na adrese http://cas.kopule.cz/_data/_cam/galeriecam.html, případně se k ní dostanete přes odkaz ČAM na stránkách ČAS (www.astro.cz). Další cestou je odkaz ČAM na stránkách Východočeské pobočky ČAS (http://cas.kopule.cz), která veřejnou galerii spravuje.
Doufáme, že tuto aktivitu přivítáte a že bude ku prospěchu nejen soutěži ČAM, ale především všem českým astrofotografům a zájemcům o krásné fotografie oblohy.
Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“,
jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč
12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236