Česká astrofotografie měsíceMilí přátelé české astrofotografie a milovníci oblohy. Fotografická soutěž „Česká astrofotografie měsíce“ (ČAM) si za rok své existence získala mnoho příznivců. Každý měsíc je z došlých fotografií vybrána jedna vítězná, která je i s popiskem zveřejněna na serveru České astronomické společnosti a přebírána Českou tiskovou kanceláří spolu s dalšími médii.
Vzhledem k tomu, že kvalita snímků došlých do soutěže je ve většině případů velmi vysoká, rádi bychom s nimi seznámili i ostatní zájemce. Domníváme se, že by tento krok mohl vést nejen k inspiraci, ale i k rozšíření kontaktů mezi astrofotografy a k výměně zkušeností.
Vzhledem k potřebám poroty nebude galerie uveřejňována průběžně, nýbrž dojde ke zveřejnění části galerie vždy za půlrok předcházející půlroku před zveřejněním. Tedy řečeno možná trochu jednodušeji - galerie bude zveřejňována s půlročním zpožděním. Naleznete ji na adrese http://cas.kopule.cz/_data/_cam/galeriecam.html, případně se k ní dostanete přes odkaz ČAM na stránkách ČAS (www.astro.cz). Další cestou je odkaz ČAM na stránkách Východočeské pobočky ČAS (http://cas.kopule.cz), která veřejnou galerii spravuje.
Doufáme, že tuto aktivitu přivítáte a že bude ku prospěchu nejen soutěži ČAM, ale především všem českým astrofotografům a zájemcům o krásné fotografie oblohy.
Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl
Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.
Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše.
30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)