Úvodní strana  >  Články  >  Osobnosti  >  Den Kurta Gödela 2021

Den Kurta Gödela 2021

Na Hvězdárně a planetáriu Brno se v pátek 25. června a v sobotu 26. června uskuteční setkání Kurt Gödel Day 2021 věnované brněnskému rodákovi, jednomu z nejvýznamnějších logiků všech dob. Na programu je 24 vystupujících. V průběhu mimořádného setkání bude udělena Cena Kurta Gödela, o které rozhoduje Společnost Kurta Gödela v Brně.

Letošním laureátem Ceny Kurta Gödela je profesor Matthias Baaz z Institutu diskrétní matematiky a geometrie Technické univerzity ve Vídni. Baaz je uznávaným specialistou na tzv. Gödelovy logiky a další neklasické systémy. Je také výkonným předsedou mezinárodní Kurt Gödel Society sídlící ve Vídni. Cena má podobu skleněné stély od výtvarníka Milivoje Husáka.

Kromě Matthiase Baaze jsou zvanými řečníky docenti Vítězslav Švejdar z Univerzity Karlovy a Petr Cintula z Ústavu informatiky Akademie věd České republiky, v neposlední řadě pak profesor Pavol Zlatoš z bratislavské Univerzity Komenského. Všichni zmiňovaní v minulosti publikovali příspěvky ke gödelovskému výzkumu, jenž má v českých zemích dlouhou tradici zprostředkovanou významným logikem profesorem Petrem Hájkem a matematikem profesorem Petrem Vopěnkou. Součástí programu je i dalších dvanáct přednášejících (některé příspěvky přitom mají spoluautory).

Kurt Gödel je především největším logikem všech dob po Aristotelovi, který zásadně prohloubil spojení logiky se základy matematiky. „Ajťáci“ o něm hovoří jako o otci programovacího jazyka. Pro obor logika mají Gödelovy objevy obdobný význam jako Mendelovy zákony pro genetiku. Gödel se narodil v Brně v roce 1906, působil však zejména ve Vídni a v Princetonu. V Americe se odehrál vrchol jeho kariéry i života po boku svého přítele Alberta Einsteina. Jeho teorii relativity Gödel obohatil nalezením nových řešení rovnic, které mimo jiné umožňují uvažovat o časových smyčkách (vč. návratu do vlastní minulosti). Jeho dvě slavné věty o neúplnosti z roku 1931 odpovídají na otázky týkající se mezí logických systémů, bezespornosti matematických teorií a vztahu mezi pravdivostí a její dokazatelností. Více informací najdete na www.kurtgodelbrno.cz

Pořadatelem Kurt Gödel Day 2021 je Hvězdárna a planetárium Brno, Masarykova univerzita, Ústav informatiky Akademie věd České republiky a Společnost Kurta Gödela v Brně. Součást projektu Jihomoravský kraj fandí vědě.
O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »