Úvodní strana  >  Články  >  Osobnosti  >  Lednové výročí: Daniel Charles Brandenstein

Lednové výročí: Daniel Charles Brandenstein

Astronaut Daniel Charles Brandenstein Autor: http://www.gottahaveit.com
Astronaut Daniel Charles Brandenstein
Autor: http://www.gottahaveit.com
Kulaté sedmdesáté narozeniny oslaví 17. ledna americký vojenský pilot a astronaut Daniel Charles Brandenstein. Uskutečnil čtyři lety raketoplánem a celkově strávil v kosmickém prostoru 32 dní, 21 hodin a 3 minuty.

Brandenstein se narodil v městě Watertown, ležícím v americkém státě Wisconsin. Zde postupně navštěvoval základní a střední školu, po níž nastoupil na místní univerzitu (University of Wisconsin). Tu úspěšně ukončil roku 1965 a získal vysokoškolský titul v oboru matematicko-fyzikálních věd.

V září téhož roku nastoupil k armádě, kde sloužil jako námořní letec. Dostal se do jihovýchodní Asie, kde uskutečnil celkem 192 bojových misí. Ve studiích pokračoval na vojenské škole pro zkušební piloty (United States Naval Test Pilot School) a mimo jiné se podílel na testování elektronických zbraňových systémů.

Astronautem se stal v srpnu 1979. Během prvních dvou vesmírných misí raketoplánu byl členem podpůrného týmu, kde zastával funkci, označovanou zkratkou CAP-COM (CAPsule COMmunicator). Jedná se o hlavního spojaře, který zajišťuje v řídícím středisku komunikaci s posádkou kosmické lodi.

Poprvé se Brandenstein do vesmíru podíval 30. srpna 1983 na palubě raketoplánu Challenger. Jednalo se o misi STS-8, jejímž hlavním cílem bylo vynesení indického satelitu Insat-1B. Let proběhl bez větších komplikací, ale po vylovení odhozených pomocných startovacích raket se ukázalo, že téměř prohořela stěna jedné trysky. Pokud by k tomu došlo, let by skončil katastrofou.

Druhá kosmická výprava čekala na Brandensteina v červnu 1985 a měla označení STS-51-G. Během ní se uskutečnilo vypuštění tří telekomunikačních družic a zajímavý pokus s astronomickou družicí. Ta se jmenovala Spartan 1 a snímkovala vybrané objekty. Po 45 hodinách samostatného letu byla opět zachycena a vrátila se na Zemi spolu s raketoplánem Discovery.

Za necelých pět let se vydal Brandenstein do kosmu potřetí. Byla to mise STS-32, kterou uskutečnil raketoplán Columbia v lednu 1990. Při ní astronaut dokonce oslavil na oběžné dráze narozeniny a dostal od posádky kromě gratulací i nafukovací maketu dortu. Během výpravy byla vypuštěna telekomunikační družice a hlavně zachycena a dopravena na Zem družice LDEF.

Poslední let uskutečnil Brandenstein v květnu 1992 raketoplánem Endeavour a měl označení STS-49. Unikátní byl v tom, že během něj astronauté zachytili družici Intelsat 6 F-3, přimontovali k ní náhradní motor a teprve poté ji znovu vypustili. Jen díky tomu se družice mohla dostat na původně plánovanou dráhu.

Převzato: Hvězdárna a planetárium Plzeň, novinky na Facebooku.




O autorovi

Václav Kalaš

Narodil se v Plzni a o astronomii se začal zajímat už od dětství. Asi prvním impulzem byl článek "Objevování sluneční soustavy", který vyšel jako příloha časopisu Mladý svět. Když o něco později zjistil, že Hvězdárna a planetárium Plzeň pořádá astronomický kroužek, přihlásil se do něj. Této organizaci zůstal věrný až do jejího sloučení s Hvězdárnou v Rokycanech. Nejprve jako zaměstnanec, nyní jako externí spolupracovník. Nejprve se věnoval jen astronomii, po havárii raketoplánu Columbia začal pomalu pronikat i do tajů kosmonautiky. Pozoruje meteory, píše články hlavně o nich, ale nevyhýbá se ani jiným tématům. V kosmonautice se zaměřuje zejména na raketoplány. Kontakt: Vaclav.Kalas@seznam.cz.

Štítky: Výročí, Kosmonaut


50. vesmírný týden 2024

50. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 12. do 15. 12. 2024. Měsíc je nyní na večerní obloze ve fázi kolem první čtvrti a dorůstá k úplňku. Nejvýraznější planetou je na večerní obloze Venuše a během noci Jupiter. Ideální viditelnost má večer Saturn a ráno Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Uplynulý týden byl mimořádně úspěšný z pohledu evropské kosmonautiky, ať už vypuštěním mise Proba-3 nebo úspěšného startu rakety Vega-C s družicí Sentinel-1C. A před čtvrtstoletím byl vypuštěn úspěšný rentgenový teleskop ESA XMM-Newton.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »