Luboš Perek oceněn Akademií věd a Českou astronomickou společností
L. Perek s oceněním Akademie vědDoc. RNDr. Luboš Perek, DrSc., Dr. h. c. patří mezi nejvýznamnější české astronomy. Při příležitosti svých devadesátých narozenin obdržel nejvyšší vyznamenání Akademie věd a pamětní list České astronomické společnosti.
Předseda Akademie věd předává ocenění L. PerkoviOd roku 2003 uděluje Akademie věd své nejvyšší vyznamenání DE SCIENTIA ET HUMANITATE OPTIME MERITIS, které dne 28. července 2009 převzal z rukou předsedy AV ČR Prof. Jiřího Drahoše emeritní ředitel Astronomického ústavu AV ČR a čestný člen České astronomické společnosti Doc. RNDr. Luboš Perek, DrSc. Dr. h.c.
Slavnostního předání v budově Akademie věd v Praze se účastnili přední čeští astronomové, kteří z větší části jsou Perkovými odchovanci. Toto ocenění získalo zatím asi 20 českých i zahraničních osobností, které svým vědeckým přínosem ovlivnili rozvoj lidstva.
Eva Marková předává kytici jménem ČASDoc. Perek je prvním českým astronomem, který získal toto nejvyšší vyznamenání udělované AV ČR za své celoživotní dílo v oborech astronomie, astronautiky i kosmického práva, ve kterých stále pokračuje. Jubilant se dožívá své devadesátky v obdivuhodné fyzické i duševní kondici a v současné době připravuje světový Astronautický kongres, jenž se uskuteční v Praze v září 2010.
Na svého čestného člena pamatovala také Česká astronomická společnost. Ta měla dvojnásobný důvod k radosti, protože právě v roce 2009 završil doc. Perek svůj již 50. rok členství v ČAS. Pamětní list předali 31. července předsedkyně ČAS RNDr. Eva Marková, CSc. a tajemník ČAS Bc. Petr Sobotka.
Pamětní list pro L. Perka (autoři: Z. Fischerová, kresba: L. Šmelcer. Autor: K. BaalbakiZ pamětního listu měl doc. Perek upřímnou radost a kresba na pamětním listu, jejímž autorem je Ladislav Šmelcer, ho pobavila.
Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.
Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek
„Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma
Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry