Úvodní strana  >  Články  >  Osobnosti  >  Setkání s Pavlem Otavským v Národním technickém muzeu připomnělo odkaz významného astronoma

Setkání s Pavlem Otavským v Národním technickém muzeu připomnělo odkaz významného astronoma

Pavel Otavský v Národním technickém muzeu v Praze
Autor: Štěpán Kovář

V pátek 28. března 2025 hostilo Národní technické muzeum vzácnou návštěvu – Pavla Otavského, syna výjimečného českého astronoma a konstruktéra Karla-Hermanna Otavského (1905–1987), který přicestoval z USA, aby si prohlédl otcův koronograf. Tento unikátní přístroj, refraktor o průměru 160 mm určený k pozorování sluneční koróny, byl v roce 2023 rodinou věnován Národnímu technickému muzeu a stal se jednou z nejvýznamnějších akvizic posledních let.

Spolu s kolegou Petrem Bartošem jsme jako zástupci Odborné skupiny pro historii astronomie ČAS měli možnost zúčastnit se tohoto významného setkání. Celou akci zorganizoval a odborným průvodcem byl vedoucí oddělení astronomie NTM Ing. Antonín Švejda, který nás provázel sbírkami astronomických přístrojů a podělil se o cenné informace o historii mnohých exponátů nejen z astronomické expozice.

Živé vzpomínky na Karla-Hermanna Otavského

Velkým přínosem setkání byly také osobní vzpomínky Pavla Otavského na jeho otce a život rodiny v Černošicích. Pavel Otavský poutavě vyprávěl nejen o otcově astronomické práci, ale také o jeho širokém vědeckém záběru. Kromě astronomie byl Karel-Hermann Otavský nadšeným amatérským geologem – aktivně spolupracoval se speleology a účastnil se slaňování do jeskyní. Jeho syn zmínil, že jedním z otcových oblíbených míst byla významná geologická lokalita Koda v Českém krasu, kterou rád navštěvoval i se svými třemi syny.

Seminář o historii astronomie a odkazu Otavského

Při této příležitosti je vhodné připomenout seminář "Otavského koronograf ve sbírkách NTM", který se konal 18. května 2023 pod záštitou předsedy ČAS prof. Petra Heinzla. Na semináři vystoupili Antonín Švejda a já, Štěpán Kovář, s přednáškami věnovanými koronografu a životu dr. Otavského. V odborné diskuzi dále vystoupili RNDr. Pavel Ambrož, CSc. z Astronomického ústavu AV ČR, Mgr. Pavel Najser z petřínské hvězdárny a Ing. Jaroslav Pavlousek. Záznam celého semináře je k dispozici na YouTube kanálu Z hvězd.

Pavel Otavský a expedice za zatměním Slunce v roce 1961

Pavel Otavský se aktivně podílí na uchování otcova vědeckého odkazu. Významně přispěl do sborníku Expedice za zatměním Slunce v roce 1961 do Bulharska, kde zpracoval a doplnil otcovy deníkové záznamy z této expedice. Sborník je volně ke stažení na webu hvězdárny Sezimovo Ústí.

Závěr

Dnešní setkání bylo výjimečnou příležitostí nejen k prohlídce unikátního astronomického přístroje, ale především k živému připomenutí osobnosti Karla-Hermanna Otavského, jehož práce a nadšení pro vědu jsou stále inspirující. Děkujeme Pavlu Otavskému za jeho návštěvu a milé setkání a těšíme se na další možnosti spolupráce při uchování odkazu této významné osobnosti české astronomie.




O autorovi

Štěpán Kovář

Štěpán Kovář

Ing. Štěpán Kovář, PhD. se věnuje především historii astronomie 20. století. Jeho dlouholetým tématem je architektura a vývoj astronomických observatoří. V letech 2001-2004 se podílel na vedení České astronomické společnosti. Je autorem několika monografií a dokumentárních fotografických výstav. V letech 2003 - 2008 pracoval v Evropské laboratoři pro nukleární výzkum (CERN) v Ženevě jako software engineer.

Štítky: Karel-Hermann Otavský, Pavel Otavský


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »