17 milionů euro na podporu evropských inovací v detekčních a zobrazovacích technologiích
Iniciativa ATTRACT spojuje špičkové výzkumné laboratoře a experty ekonomického managementu s úmyslem vytvořit evropský inovační ekosystém, který pomůže urychlit vývoj převratných technologií a jejich uplatnění na trhu. Iniciativa, jejímž partnerem je i ESO, bude v oblasti detekce a zobrazování financovat 170 novátorských projektů s vysokým tržním potenciálem. Cílem je napomoci vzniku a rozvoji produktů, služeb, společností a pracovních míst v oblasti nových technologií detekce a zobrazování.
K nastartování převratných (disruptivních) inovací poskytne projekt ATTRACT 17 milionů Euro jako základní financování pro celkem 170 projektů, které budou v Evropě vyvíjet průlomové technologie detekce a zobrazování.
ESO staví a provozuje řadu nejpokročilejších pozemních astronomických dalekohledů na světě a její činnost proto závisí na využití moderních technologií detekce a zobrazování. Jako partner iniciativy ATTRACT bude ESO profitovat z pokroku ve vývoji nových převratných detektorů podporovaného tímto projektem.
„Proces proměny nových vědeckých poznatků do podoby technologií, které umožňují převratnou inovaci, se často děje náhodou. ATTRACT se snaží vytvořit a rozvinout systematické a trvalé mechanismy umožňující tuto transformaci,“ říká Henry Chesbrough, autor pojmu 'open innovation' a speciální poradce projektu ATTRACT. „Oproti postupné inovaci, ke které dochází reakcí či adaptací na vzniklý problém, je průlomová inovace poháněna snahou předvídat vznikající a budoucí potřeby.“
Základní fond ATTRACT je určen výzkumníkům a podnikatelům z organizací v celé Evropě. Návrhy na projekty je možné již podávat a to do 31. října 2018. Jednotlivé projekty následně ohodnotí odborná komise, která úspěšné uchazeče vybere na základě jejich vědeckého přínosu, inovativnosti a potenciálního vlivu na společnost. Výsledky budou vyhlášeny začátkem roku 2019.
170 takto vybraných a finančně podpořených projektových týmů bude mít jeden rok na další rozvoj svých myšlenek. Během této fáze jim obchodní a inovační experti z konsorcia ATTRAC (Aalto University, EIRMA a ESADE Business School) pomohou najít způsob, jakým se jejich převratná technologie dá přeměnit do podoby průlomových inovací se silným tržním potenciálem.
Většina vědeckého pokroku, technických aplikací, komerčně hodnotných produktů a podniků orientovaných na nové společenské výzvy určitou měrou závisí na detekčních a zobrazovacích technologiích. Disruptivní inovace vzniklé pomocí ATTRACT podnítí změny, které budou mít reálný dopad na život lidí.
Příkladem budoucích aplikací pro společnost mohou být: přenosné skenery pro ambulantní léčbu, sensory pomáhající zrakově postiženým s orientací, sítě senzorů pro zefektivnění zemědělství při nižší spotřebě energie, lepší využití monitorování a analýzy rozsáhlých dat pro efektivnější práci továren, lepší formy online výuky nebo nové přesnější metody sledování klimatických změn.
Iniciativa ATTRACT je vedena laboratoří CERN (European Organization for Nuclear Research) a sdružuje organizace EMBL (European Molecular Biology Laboratory), ESO (European Southern Observatory), ESRF (European Synchrotron Radiation Facility), XFEL (European XFEL), ILL (Institut Laue-Langevin), Aalto University, EIRMA (European Industrial Research Management Association) a ESADE. Projekt je financován programem EU Horizont 2020 pro výzkum a inovace.
Další informace
ATTRACT je novátorská iniciativa, která spojuje evropské instituce základního výzkumu a průmyslové společnosti s cílem podílet se na vývoji příští generace detekčních a zobrazovacích technologií. Projekt je financován z programu Horizont 2020 Evropské unie. Cílem projektu je napomoci při obnově a proměně evropské ekonomiky a zlepšení života lidí vytvářením a rozvojem produktů, služeb, společností a pracovních míst. Více informací najdete na www.attract-eu.com.
Špičkové detekční a zobrazovací technologie tvoří páteř mnoha průmyslových sektorů, včetně informačních a komunikačních technologií, energetického průmyslu, leteckého průmyslu, medicíny, robotiky, kosmického výzkumu a dopravy. Tyto technologie představují trh v hodnotě přes 100 miliard euro (Frost & Sullivan Report, “Top Technologies in Sensors & Control”).
- Trh se zobrazovacími technologiemi ve zdravotnictví a radiačními detektory má představuje hodnotu 21 miliard euro.
- Satelitní snímkování (zobrazování pomocí satelitů) představuje trh v hodnotě 2 miliard euro a předpokládá se, že mezi roky 2018 a 2023 dále meziročně poroste o 14.2 %.
- 'Open data' mohou vytvořit trh v hodnotě přes 2.7 bilionů euro.
- Sektor informačních a komunikačních technologií představuje 4 % z celkového HDP Evropské unie a zahrnuje technologie, jako je pokročilá výroba, robotická ramena, dálkové sensory a optomechanické prvky.
Evropský výzkum už ve všech těchto oborech exceluje. Dostupnost fondů ATTRACT urychlí vývoj přelomových technologií a návratnost evropských investic do vědeckého výzkumu zainteresováním soukromých investorů. ATTRACT také vytvoří metody, kterými soukromé investice mohou podporovat vzniklé obchodní firmy, čímž se podpoří ekonomický růst v příštích letech.
ESO je nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace v Evropě, která v současnosti provozuje nejproduktivnějších pozemní astronomické observatoře světa. ESO má 15 členských států: Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie a dvojici strategických partnerů – Chile, která hostí všechny observatoře ESO, a Austrálii. ESO uskutečňuje ambiciózní program zaměřený na návrh, konstrukci a provoz výkonných pozemních pozorovacích komplexů umožňujících astronomům dosáhnout významných vědeckých objevů. ESO také hraje vedoucí úlohu při podpoře a organizaci celosvětové spolupráce v astronomickém výzkumu. ESO provozuje tři unikátní pozorovací střediska světového významu nacházející se v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Observatoři Paranal, nejvyspělejší astronomické observatoři světa pro viditelnou oblast, pracuje Velmi velký dalekohled VLT a dva přehlídkové teleskopy – VISTA a VST. Dalekohled VISTA pozoruje v infračervené části spektra a je největším přehlídkovým teleskopem světa, dalekohled VST je největším teleskopem navrženým k prohlídce oblohy ve viditelné oblasti spektra. ESO je významným partnerem zařízení APEX a revolučního astronomického teleskopu ALMA, největšího astronomického projektu současnosti. Nedaleko observatoře Paranal, na hoře Cerro Armazones, staví ESO nový dalekohled ELT (Extremely Large Telescope) s primárním zrcadlem o průměru 39 m, který se stane „největším okem lidstva hledícím do vesmíru“.
Odkazy
Kontakty
Viktor Votruba; národní kontakt; Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika; Email: votruba@physics.muni.cz
Soňa Ehlerová; překlad;Astronomický ústav AV ČR, 251 65 Ondřejov, Česká republika
Virginia Mercouri; Media Adviser; Science|Business; Tel.: + 32 489 095 044; Email: virginia.mercouri@sciencebusiness.net
Anna Alsina Bardagí; Research Impact Manager; ESADE Business School; Tel.: +34 690 957 506; Email: anna.alsina@esade.edu
Lars Lindberg Christensen; Head of the education and Public Outreach Department; European Southern Observatory; Tel.: +49 89 320 06 761; Mobil: +49 173 38 72 621; Email: lars@eso.org
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Tisková zpráva ESO1829