Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  21. ročník Astronomické olympiády zakončen pražským finále

21. ročník Astronomické olympiády zakončen pražským finále

Společné foto vítězů a organizátorů Astronomické olympiády r. 2024
Autor: Radka Křížová

V pátek 24. května proběhlo v Praze na Štefánikově hvězdárně a v popularizačním a vzdělávacím centru Univerzity Karlovy Didaktikon ústřední kolo 21. ročníku Astronomické olympiády dvou nejmladších kategorií, EF a GH. Téměř padesátka nejlepších řešitelů krajských kol přijela ze všech koutů Česka, aby poměřila své síly v celorepublikovém finále.

Mladší kategorie GH, určená pro 6. a 7. ročníky základních škol, proběhla již poněkolikáté v pražském Planetu, konkrétně na Štefánikově hvězdárně. Účastníci soutěžili v několika kolech. Soutěž byla zahájena počítací částí, při které finalisté zkoumali pohyb Merkuru kolem Slunce. Dále na řešitele čekaly úkoly na jednotlivých stanovištích rozmístěných po hvězdárně, které prověřily jejich všeobecný astronomický přehled, znalosti pozorovací techniky nebo dovednosti při práci s mapou oblohy.

Finalisté Astronomické olympiády 2024 u dalekohledu Štefánikovy hvězdárny Autor: Lukáš Veselý
Finalisté Astronomické olympiády 2024 u dalekohledu Štefánikovy hvězdárny
Autor: Lukáš Veselý
Účastníci starší kategorie EF, určené pro 8. a 9. třídy základních škol, poměřili své znalosti v popularizačním a vzdělávacím centru Univerzity Karlovy Didaktikon. Soutěžící opět museli prokázat všeobecný astronomický přehled, znalosti hvězdné oblohy a zejména pak své schopnosti v početní části klání. Zde soutěžící např. odvozovali Hubbleovu–Lemaîtreovu konstantu, analyzovali možnosti pozorování dalekohledem daných parametrů nebo studovali pohyb komet ve Sluneční soustavě.

Po zaslouženém obědě a pauze byla pro všechny soutěžící a jejich doprovody v Didaktikonu připravena přednáška prof. RNDr. Petra Kulhánka, CSc. o gravitačních vlnách, po níž již následovalo tolik očekávané vyhlášení vítězů.

Vítězové kategorie EF

1. Alex Faivre (Gymnázium J. A. Komenského v Uherském Brodě)
2. Marek Nedoma (Biskupské gymnázium, Žďár nad Sázavou)
3. Tadeáš Smička (Základní škola Dr. Hrubého 2, Šternberk)

Vítězové kategorie GH

1. Viktorie Snášelová (Masarykovo gymnázium, Plzeň)
2. Veronika Jungmannová (Arcibiskupské gymnázium, Praha)
3. Michal Hřebík (Gymnázium Česká Lípa)

Vítězové Astronomické olympiády r. 2024 Autor: Radka Křížová
Vítězové Astronomické olympiády r. 2024
Autor: Radka Křížová
Kromě nových vědomostí a zážitků byli účastníci odměněni hodnotnými cenami, pro ty na nejvyšších příčkách dokonce v podobě astronomických dalekohledů. Několik nejlepších řešitelů kategorie EF bude navíc pozváno na soustředění před Mezinárodní olympiádou v astronomii a astrofyzice pro juniory (IOAA jr.), která se bude tento rok na podzim konat v Nepálu.

O Astronomické olympiádě

Astronomickou olympiádu vyhlašuje Česká astronomická společnost a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ve školním roce 2023/24 probíhá již její 21. ročník. Finále kategorií EF a GH předcházelo o týden dříve finále kategorie CD a březnové finále nejstarší kategorie AB.

Více informací o Astronomické olympiádě a její historii, výsledkovou listinu, zadání a vzorová řešení úloh finále naleznete na olympiada.astro.cz.

Partneři finále

Hlavními partnery letošního finále kategorií GH a EF je pražské Planetum a vzdělávací a popularizační centrum Univerzity Karlovy Didaktikon.

Poděkování

Autory úloh finále byli Václav Pavlík, Jakub Vošmera, Tomáš Franc, Radka Křížová a Vojtěch Barták. Zadání recenzovali Ota Kéhar a Tomáš Prosecký.

Jakožto organizátoři a porotci se na finále podíleli Lenka Soumarová, Tomáš Prosecký, Tomáš Franc, Václav Pavlík, Radka Křížová, David Bálek, Tomáš Patch, Miroslav Randa, Magdalena Hrnková, Stanislav Poddaný, Lukáš Veselý, Eva Sedláčková a Petra Horká.

Kontakty a další informace

RNDr. Tomáš Prosecký
Vedoucí Štefánikovy hvězdárny, předseda ústřední komise Astronomické olympiády
Email: prosecky@planetum.cz




Štítky: Astronomická olympiáda


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »