Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  ASTROLÉTO NA KLETI aneb Planetky na dosah ruky

ASTROLÉTO NA KLETI aneb Planetky na dosah ruky

Observatoř na Kleti Autor: Archiv
Observatoř na Kleti
Autor: Archiv
Jako každý rok otevírá Hvězdárna na Kleti své dveře letním poutníkům a zve na prohlídky, které v červenci a srpnu 2014 probíhají od úterý do neděle. Začátek vždy v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 a 15:30 hodin. Letošní novinkou je vystavený unikátní 60kilogramový meteorit – kdo by se nechtěl dotknout posla z vesmíru?

Tisková zpráva Hvězdárny a planetária České Budějovice s pobočkou na Kleti ze dne 6. července 2014

Kleť, nejvyšší hora Blanského lesa, již od pradávna přitahuje poutníky díky svému jedinečnému rozhledu. A protože je to místo s vynikajícími klimatickými podmínkami, byla zde vybudována pozorovatelna. Hvězdárna na Kleti je ve vědeckém světě proslulá objevy a výzkumem blízkozemních planetek a komet.

Během prohlídky se návštěvník dozví více o práci jihočeských astronomů, o planetkách objevených na Kleti a jejich mezinárodně proslulých pojmenováních, o nebezpečenstvích, která mohou blízkozemní planetky způsobit, prohlédne si výstavu fotografií planetek, komet a dalších objektů sluneční soustavy. Navíc je letos vystaven jedinečný 60kilogramový meteorit. Za jasného počasí je možné pozorovat Slunce a sluneční skvrny, a to největším čočkovým dalekohledem v České republice o průměru 30 cm.

Muonionalusta – tak se nazývá nový přírůstek na výstavě v kleťské kopuli. Jedná se o železný meteorit, který zapůjčil český cestovatel a sběratel Jiří Šimek. Ten jej nalezl ve Švédsku pod povrchem země. Tento meteorit je pozůstatkem jednoho z největších pádů meteoritů, který se udál před necelým milionem let.

Kleťští astronomové se věnují výzkumu planetek a komet od 70. let. První planetka byla objevena v roce 1978 a nese jméno Kleť. Následovaly stovky dalších objevů. Z toho 1010 planetek bylo objeveno na Observatoři Kleť, což řadí tuto pozorovatelnu celosvětově mezi dvacet nejúspěšnějších observatoří. Jméno planetky navrhuje objevitel. Nechává se inspirovat domovem, osobnostmi či pohádkovými a filmovými postavami. A tak se ve sluneční soustavě pohybují například Jižní Čechy, České Budějovice, Malše, Cílek, Zdeněkmiler, ale i Asterix, James Bond či planetka Vepřoknedlozelo.

Hvězdárna Kleť je nejvýše položenou hvězdárnou v Čechách. Začala se budovat v roce 1957 pár metrů pod samotným vrcholem hory. V roce 1973 byla dokončena druhá kopule, které se domácky přezdívá Koperníkovka a kde probíhají exkurze. Hvězdárna Kleť je pobočkou Hvězdárny a planetária České Budějovice. Zřizovatelem je Jihočeský kraj.

Aktuální informace na www.hvezdarnaCB.cz.

Observatoř Kleť
tel. 380 711 242 nebo 380 123 327 (VOIP)
Vedoucí observatoře Miloš Tichý
603 913 985

Hvězdárna a planetárium Č. Budějovice
Ředitelka Ing. Jana Tichá
386 352 239




O autorovi



28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »