Jihočeští astronomové Jana Tichá a Miloš Tichý obdrželi medaile Za zásluhy
Logo Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích s pobočkou na Kleti Autor: Hvězdárna České BudějoviceU příležitosti státního svátku 28. října – Dne vzniku samostatného československého státu primátor Juraj Thoma slavnostně předal v obřadní síni radnice městská vyznamenání celkem devíti občanům. Medaile Za zásluhy převzali i astronomové Jana Tichá a Miloš Tichý.
Jihočeští astronomové Jana Tichá a Miloš Tichý obdrželi 24. října 2013 od primátora města Českých Budějovic medaile Za zásluhy. Manželé Tichých jsou uznávaní čeští astronomové a objevitelé řady planetek. Pod jejich vedením byl modernizován kleťský program pro astrometrická pozorování planetek a komet, který je ve světě vysoce uznáván. V rámci projektu KLENOT byl na Kleti instalován nový teleskop určený pro sledování blízkozemních asteroidů a dalších planetek a komet s neobvyklými drahami. Počet potvrzených objevů planetek z jihočeské Observatoře Kleť v lednu 2013 dosáhl tisícovky. Astronomové z Kleti se tak zařadili mezi dvacítku nejúspěšnějších hledačů planetek na světě.
Ing. Jana Tichá s oceněním Za zásluhy Autor: Hvězdárna České BudějoviceIng. Jana Tichá je ředitelkou Hvězdárny a planetária České Budějovice s pobočkou na Kleti a členkou astronomického týmu observatoře Kleť. Do října 2013 objevila při své vědecké práci 259 planetek. Od roku 2000 je jako první Češka členkou Komise pro pojmenovávání planetek a komet Mezinárodní astronomické unie, a od roku 2003 této komisi předsedá.
Ing. Miloš Tichý s oceněním Za zásluhy Autor: Hvězdárna České BudějoviceIng. Miloš Tichý je vedoucím observatoře Kleť, kde začal pracovat v roce 1984. Do října 2013 objevil při své badatelské práci 519 planetek a periodickou kometu 196P/Tichý. Kromě astronomického výzkumu se věnuje i přednáškám pro veřejnost a vysokoškolské výuce. Spoluzaložil a spravuje internetové magazíny www.komety.cz a www.planetky.cz.
Medaili Za zásluhy uděluje primátor města osobám, které se zasloužily o České Budějovice v oblasti hospodářství, vědy, techniky, kultury, umění, sportu, výchovy a školství.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.
Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek
„Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner
Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,