Astronomický tábor Jihlavské astronomické společnosti 2013
Astronomický tábor Autor: Archiv Jihlavské astronomické společnosti
Jihlavská astronomická společnost a Dům dětí a mládeže v Jihlavě letos pořádají již 10. ročník astronomického tábora. Od 17. do 30. července se na Hájence Černé lesy opět sejdeme, abychom strávili 14 dní v přírodě a pod hvězdnou oblohou. Tábor je určený všem od 8 do 17 let a není třeba se bát, že s astronomií teprve začínáte.
Ale i ti, kteří už na obloze umějí najít kdejakou mlhovinu, naleznou uplatnění ve skupině zkušenějších pozorovatelů. A kdyby náhodou měl někdo strach, že se budeme zabývat jen astronomií, nebojte se. Astronomický tábor ale není jen o pozorování oblohy.
Ve dne žijeme běžným táborovým životem. Hraje se celotáborová hra, chodíme na výlety. V areálu tábořiště máme hřiště a bazén. V budově je potom klubovna a o kus dál stodola. To kdyby nám náhodou začalo pršet. Účastníci bydlí v dřevěných chatkách s elektřinou po čtyřech. V kuchyni se připravuje obvyklých pět chodů a nad škrábanci a odřeninami bdí zkušený zdravotník, nebo zdravotnice.
Astronomický tábor Autor: Archiv Jihlavské astronomické společnosti
Astronomický tábor Autor: Archiv Jihlavské astronomické společnosti
Astronomický tábor Autor: Archiv Jihlavské astronomické společnosti
Astronomický tábor Autor: Archiv Jihlavské astronomické společnosti
Během tábora vždy jedeme na výlet, jehož cílem je některá z velkých hvězdáren. V uplynulých letech jsme byli už v Praze, Brně, Hradci Králové, nebo v Astronomickém ústavu v Ondřejově. Během cest jsme ale zvládli navštívit například Jadernou elektrárnu Dukovany, Vodní nádrž Dalešice, nebo si v Praze prošli Královskou cestu, kudy chodili i pánové Brahe a Kepler.
Astronomický tábor na hvězdárně v Ondřejově Autor: Archiv Jihlavské astronomické společnosti
Astronomický tábor na hvězdárně v Ondřejově Autor: Archiv Jihlavské astronomické společnosti
Prof. Miloslav Druckmüller na Astronomickém táboře Autor: Archiv Jihlavské astronomické společnosti
Astronomický tábor na brněnské hvězdárně Autor: Archiv Jihlavské astronomické společnosti
Nápad, že uspořádáme tábor jsme v Jihlavě dostali krátce po založení Jihlavské astronomické společnosti. V roce 2004 jsme potom uspořádali první, řekněme zkušební, soustředění. Začali jsme spolupracovat s DDM v Jihlavě na jehož táborovou základnu dodnes jezdíme. Hájenka totiž leží poblíž nejvyššího kopce široko daleko. To přináší jisté výhody za vyšších stavů řek. Povodeň nám na kopci opravdu nehrozí. Navíc je těsně pod vrcholkem kopce Malína louka obrácená směrem k jihu. A protože v okolí nejsou žádná větší města, je to astronomicky ideální místo. Není u nás mnoho míst, kde by byly tak pěkně vidět mlhoviny a hvězdokupy ve Střelci, jako právě zde. S dalšími ročníky jsme postupně rozšiřovali program a vybavení. Do něj přibyl především 30 centimetrový robotický dalekohled Meade, ale i menší přístroje. Za jasných nocí je tedy možné vidět celou řadu objektů a hlavně tu je možnost zkusit si objekty vyhledávat i pracovat s malými dalekohledy i poloprofesionálními přístroji. Letos poprvé pro velký zájem tábor pořádáme pro dvě věkové kategorie. Od 8 do 11 let a pro starší 12 let.
Astronomický tábor v laboratořích brněnského VUT Autor: Archiv Jihlavské astronomické společnosti
Astronomický tábor na Ústavu letectví VUT v Brně Autor: Archiv Jihlavské astronomické společnosti
Astronomický tábor ve studiu Českého rozhlasu Region Autor: Archiv Jihlavské astronomické společnosti
Astronomický tábor Autor: Archiv Jihlavské astronomické společnosti
A jak vypadá obloha nad naším tábořištěm? Podívejte se na časosběrné video, které přímo v táboře zachytil vedoucí Mirek Dočekal.
Miloš Podařil (*1984, Jihlava) je jedním ze spoluzakladatelů Jihlavské astronomické společnosti, jíž je od roku 2004 předsedou. Od roku 2010 je členem Výkonného výboru České astronomické společnosti, kde se stará především o správu významných ocenění členů ČAS. Působí také jako místopředseda Pobočky Vysočina ČAS. Krom astronomie (především oblasti meziplanetární hmoty) se zabývá ekonomií a související problematikou neziskového sektoru.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.
Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek
„Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“,
jehož autorem je Roman Hujer
Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo
Opozícia 2022 alebo inak zmeny fázy a veľkosti planéty Mars. Samotná opozícia nastala 8. decembra.
Planéta bola snímaná cez Newton 256/1170 na dobsonovej montáži s kamerou ASI 120mc-s a barlowom 2x TeleVue.