Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomický tábor na Vlčkové v červenci

Astronomický tábor na Vlčkové v červenci

Letní astronomický tábor na Vlčkové
Letní astronomický tábor na Vlčkové
Zlínská astronomická společnost pořádá už od roku 1988 každoročně letní astronomický tábor. První ročníky se konaly na skautské základně na Držkové, od roku 1992 se tábory pravidelně konají na Vlčkové.

Místo tábora na kraji lesa za Vlčkovou, necelých 20 kilometrů od Zlína, poskytuje slušné podmínky pro astronomická pozorování a zároveň je pěkným koutem pro tábor na mýtině, z jedné strany les, z druhé louka a hned vedle tábora protéká potok, ubytování ve stanech s dřevenou podsadou.

Astronomický tábor patří každý rok k vyvrcholení činnosti astronomických kroužků probíhajících na půdě zlínské hvězdárny. Aby děti mohly pozorovat, tak je večerka stanovena až na půlnoc, ovšem budíček je také později, až v devět hodin ráno. Dá se říci, že na táboře platí krédo chléb a hry. Tím chlebem je astronomie, které se věnují dopolední hodiny při přednáškách a jiné výuce. A potom od podvečera do půlnoci, někdy i o hodinku déle, při pozorování oblohy. Začátečníci, i ti, kteří třeba do kroužků nechodili, se mohou krůček po krůčku seznámit s taji na obloze za pomoci instruktorů. Ti pokročilejší si také přijdou na své při náročnějších pozorováních. Odpoledne je věnováno hrám. Na každé odpoledne je připravena jiná hra, při které si táborníci mohou zasoutěžit, vyzkoušet svoji sílu, obratnost nebo důvtip. Během dne dojde i na ten skutečný chléb, jídlo, které se připravuje v táborové kuchyni. Po všech jídlech během dne ještě následuje druhá večeře pro pozorovatele, aby jim nevyhládlo.

Termín konání tábora je stanoven zpravidla tak, aby pozorování příliš nerušil svit Měsíce. Letos tábor začíná v neděli 17. července a končí v sobotu 30. července. Pokud se chcete přihlásit, máte věk od 11 do 18 let, tak máte ještě možnost, ani nemusíte být ze Zlína. Více viz www.zas.cz/astrotabor.php




O autorovi

Josef Chlachula

Josef Chlachula

Pochází ze Starého Města u Uherského Hradiště. Nejprve se v 6 letech po startu Jurije Gagarina začal zajímat o kosmonautiku, později rozšířil zájem o astronomii. Začal brýlovým dalekohledem vlastní konstrukce, později si postavil 15 cm zrcadlový dalekohled. Od roku 1974 začal působit na hvězdárně ve Zlíně. Věnoval se proměnným hvězdám, nebeské mechanice, vedl výpočetní sekci, astronomický kroužek a v roce 1988 poprvé letní astronomický tábor na Držkové u Zlína. Tábory se stále každoročně pořádají, nyní ve Vlčkové. Na zlínské hvězdárně se věnoval popularizační práci, zejména veřejným přednáškám a vydával také její zpravodaj Zorné pole. Je zakládajícím členem Zlínské astronomické společnosti. V roce 1995 jako člen výkonného výboru České astronomické společnosti založil a provozoval web server astro.cz. Denně vytváří českou verzi Astronomického snímku dne.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »