Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomický ústav AV ČR v Ondřejově přijme technika pro práci s bolidovými kamerami

Astronomický ústav AV ČR v Ondřejově přijme technika pro práci s bolidovými kamerami

Astronomický ústav AV ČR, areál v Ondřejově

AsÚ AV ČR přijme v rámci projektu EXPRO 19-26232X „Mapování zdrojů meteoroidů z hlediska jejich složení a výskytu ve sluneční soustavě“ přiděleného Grantovou agenturou České republiky na léta 2019-2023 technika pro práci s bolidovými kamerami. Více podrobností v článku.

Bolidové kamery jsou automatické přístroje vyvinuté za účelem pozorování jasných meteorů (bolidů) a rozmístěné na území České republiky a některých sousedních států. V současné době je v činnosti na 18 stanovištích 18 celooblohových fotografických kamer a 6 spektrálních kamer. Na některých stanovištích jsou navíc umístěny videokamery. Kamery  pracují v automatickém režimu a jsou připojeny na internet.

Technik se bude podílet na těchto pracích:

  • každodenní dohled nad činností kamer a přenosem dat
  • konfigurace kamer a jejich internetového připojení
  • údržba a jednoduché opravy kamer včetně výjezdů na pozorovací stanoviště
  • archivace a katalogizace dat, příprava dat k dalšímu zpracování

Požadujeme:

  • úplné středoškolské nebo vyšší vzdělání
  • znalost informační a komunikační techniky včetně počítačových sítí
  • pasivní znalost anglického jazyka
  • řidičský průkaz skupiny B

Nabízíme:

  • práci na světově uznávaném vědeckém projektu v příjemném prostředí
  • nadstandardní platové ohodnocení v rámci Akademie věd
  • výhledovou možnost získání služebního bytu v Ondřejově

Plánovaný nástup je od 1. dubna 2019, po dohodě je možný i později. Bližší informace mohou sdělit řešitel projektu EXPRO 19-26232X Dr. Jiří Borovička (jiri.borovicka@asu.cas.cz) nebo vedoucí Evropské bolidové sítě Dr. Pavel Spurný (pavel.spurny@asu.cas.cz).  Telefon na oba je 323 620 153.

Přihlášky včetně stručného životopisu posílejte do 31. ledna 2019 elektronicky na adresu jiri.borovicka@asu.cas.cz nebo písemně na adresu

Oddělení meziplanetární hmoty
Astronomický ústav AV ČR, v.v.i.
251 65 Ondřejov                                                      
s označením „výběrové řízení“.

V Ondřejově dne 15.1.2019




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.

Štítky: Bolidová síť, Astronomický ústav AV ČR


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »