Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Catch a star! ... and discover all its secrets!

Catch a star! ... and discover all its secrets!

Hvězdu chytit nelze, jedná se o druhý ročník projektu European Southern Observatory (ESO) a European Association for Astronomy Education (EAAE) určeného pro tým maximálně tří studentů střední školy jejich učitele. Studenti musí k 1. listopadu 2003 studovat a žádný student nesmí být členem více skupin.

Tým si zvolí jeden objekt a připraví www prezentaci objektu v angličtině, přibližný obsah prezentace je popsán na stránkách projektu. Inspirovat se můžete i loňskými prezentacemi.

Prezentace vyhodnotí specialisté ESA a EAAE a určí dvacet mezinárodních vítězů. Členové všech vítězných týmů obdrží osobní certifikát. Ceny opravdu stojí za to:

  • první cena - návštěva ESO Paranal (VLT), Chile
  • druhá cena - návštěva centrály ESO v Garching, Německo
  • třetí cena - návštěva sluneční observatoře Wendelstein
  • I ostatní ceny jsou skvělé - teleskop MEADE, planetárium BAADER, hvězdné globy a mapy, CD a DVD vydanými ESO.

    Jak se zúčastnit? Na internetových stránkách projektu naleznete přihlašovací formulář. Po jeho vyplnění je třeba připravit Vaši zprávu a do 30. října 2003 ji zaslat na adresu eduinfo@eso.org

    Všem zúčastněným přejeme mnoho štěstí.




    O autorovi

    Karel Mokrý

    Karel Mokrý

    Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



    31. vesmírný týden 2025

    31. vesmírný týden 2025

    Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 7. do 3. 8. 2025. Měsíc dorůstající do první čtvrti je nízko na večerní obloze. Mars již večer prakticky zmizel z dohledu. Zbývá tedy pohled na planety ráno, kde je nejvýše Saturn a níže Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Místy, zatím na tmavé obloze, můžeme především nad ránem spatřit nějaké první Perseidy. Falcon 9 startující s družicemi TRACERS zažil odklad kvůli výpadku proudu a poté vytvořil na obloze světelný sloup. Padáky mise ExoMars otestovány. Před 30 lety letěla družice Magion 4 a před 415 lety nakreslil Galileo cosi kolem Saturnu, šlo o první záznam prstenců.

    Další informace »

    Česká astrofotografie měsíce

    Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

    Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

    Další informace »

    Poslední čtenářská fotografie

    Konjunkce

    Další informace »