Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Cena Jindřicha Zemana Junior 2017 za astrofotografii udělena

Cena Jindřicha Zemana Junior 2017 za astrofotografii udělena

Plaketa Cena Jindřicha Zemana junior
Autor: CAM

24. března tohoto roku byla předána prestižní juniorská cena za astrofotografii, a to za rok 2017. Cenu uděluje Česká astronomická společnost na základě volby poroty soutěže Česká astrofotografie měsíce. Ta toto ocenění navrhla na základě snímků zaslaných do soutěže v roce 2017. Tato cena je nová a doplňuje stávající cenu Jindřicha Zemana za astrofotografii, kterou uděluje Česká astronomická společnost.

Nositel ceny Jindřicha Zemana Junior 2017 Autor: Matúš Motlo.
Nositel ceny Jindřicha Zemana Junior 2017
Autor: Matúš Motlo.

Své nové ocenění si 24. března převzal nositel ceny Jindřicha Zemana Junior Matúš Motlo ze Slovenska. I přes velkou vzdálenost si pro své ocenění spolu s rodiči do planetária v Praze přijel. Zde, u příležitosti výročního velkého zasedání složek České astronomické společnosti, mu plaketu a diplom předal ředitel úpické hvězdárny Marcel Bělík a předseda České astronomické společnosti prof. Petr Heinzel z Astronomického ústavu AV ČR. Jak jsme se dozvěděli, Matúš má ve svém astrofotografickém koníčku velké podporovatele nejen v rodičích, ale i v osobě svého dědy. Předání navíc bylo okořeněno setkáním s nositelem Ceny Jindřicha Zemana za rok 2016 Pavlem Prokopem.

Jupiter a Ganymed Autor: Matúš Motlo
Jupiter a Ganymed
Autor: Matúš Motlo

Matúš Motlo svou cenu, která je určena mládeži do 18 let a byla letos udělena poprvé, získal zejména za snímek měsíce planety Jupiter jménem Ganymed. Ale nejen za ni. Do soutěže během roku zaslal několik fotografií a všechny vynikaly precizností a krásou.

Cena Jindřícha Zemana Junior se tak stala, doufejme že již na trvalo, významným oceněním mladých astrofotografů z Česka i Slovenska a že posílí jejich touhu poděli se s ostatními zájemci o astronomy, ale i s milovníky krásna a tajemna, o svá díla.

Logo CAM Autor: CAM
Logo CAM
Autor: CAM

Chtěli bychom cenou vyzvat a povzbudit mladé astronomy a astronomky k účasti v soutěži
Česká astrofotografie měsíce. Nebojte se astrofotografie a zkuste své štěstí zasláním
kvalitních snímků! Snímky můžete odesílat pouze prostřednictvím webového formuláře.

 




O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.

Štítky: Cena Jindřicha Zemana Junior


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »