Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Člověk ve svém pozemském a kosmickém prostředí

Člověk ve svém pozemském a kosmickém prostředí

Plakát Člověk ve svém pozemském a kosmickém prostředí 2025
Autor: Marcel Bělík

Hvězdárna v Úpici spolu s Českou bioklimatologickou společností a Východočeskou pobočkou České astronomické společnosti vás zvou k účasti na tradičním semináři Člověk ve svém pozemském a kosmickém prostředí. Letos se koná již 43. ročník. Místem konání bude tentokrát podkrkonošské město Hostinné a bude se konat v termínu 13. - 15. května 2025.  

Seminář, jehož duchovním otcem a autorem názvu byl dr. Křivský z Ondřejova, se konal dlouhou dobu v Úpici, kde sídlí úpická hvězdárna. V posledních letech se místo jeho konání mění po okolí tak, aby jeho účastníci měli možnost poznat nejen krásy vědy, ale i krásy Podkrkonoší. Vystřídali jsme tak zatím Českou Skalici u vodní nádrže Rozkoš, Orlické hory, pevnostní město Josefov u Jaroměře a hory Jestřebí. Letos se seminářem přesouvám do podkrkonošského města Hostinné se zajímavou historií.

Na akci se pravidelně setkávají astronomové, optici, klimatologové, geofyzici, lékaři, biologové, meteorologové, pedagogové, ekologové a odborníci dalších oborů, aby během prezentací, ale hlavně během diskuzí propojili své, mnohdy odlišné, obory.

Podrobnosti, včetně možnosti přihlášení a informací o seminářích minulých maleznete na odkaze http://www.hvezdarnavupici.cz/?page_id=4913.
 

Další informace získáte na mailu belik@obsupice.cz.

 

 




O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.

Štítky: Seminář Člověk ve svém pozemském a kosmickém prostředí


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »