Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Další astronomická výstava míří do nemocnic

Další astronomická výstava míří do nemocnic

Výstava Mojí milenkou je vesmír
Autor: Marcel Bělík

Před dvěma lety zamířila první výstava astronomických fotografií fotoambasadora ESO a člena východočeské pobočky České astronomické společnosti Zdenka Bardona k pacientům i lékařům do nemocnic pardubického a královéhradeckého kraje. Je zamluvena na dlouhou dobu dopředu. V roce 2023 se Hvězdárně v Úpici podařilo získat dotaci na pořízení další astronomické výstavy od Evropské jižní observatoře (ESO).

Na začátku roku 2024 byla výstava fotografií Zdenka Bardona “Mojí milenkou je vesmír - z malé hvězdárny k největším dalekohledům Evropské jižní observatoře“ zrealizována.
Vernisáž výstavy proběhla 2. dubna 2024 v konferenčním sále společnosti klinické onkologie Multiscan s.r.o. v areálu nemocnice v Pardubicích. Zde je možno ji shlédnout až do konce června 2024.

Výstava Mojí milenkou je vesmír Autor: Jan Ptáček
Výstava Mojí milenkou je vesmír
Autor: Jan Ptáček

Prostředí nemocnic, i přes modernizace a postupné vylepšování jejich vzhledu, není pro většinu návštěvníků asi vždy příjemné. Přicházejí sem se svými zdravotními problémy a v čekárnách je řeší a přemýšlejí o nich. Naším cílem bylo samozřejmě zpopularizovat astronomii a Evropskou jižní observatoř, ale také přinést lidem neotřelé pohledy do hlubin vesmíru a zpříjemnit zejména pacientům pobyt v nemocnici.

Celá výstava obsahuje 11 panelů zaměřených na několik astronomických oblastí. Zmiňme třeba panely Komety, Zodiakální světlo, Hvězdný prach, Jižní hvězdné nebe a další, které jsou naplněny originálními snímky Zdenka Bardona, pořízené jednak přímo pod chilským nebem na observatořích ESO, jednak na jeho „astronomické cestě“.

Úvodní panel pak stručně popisuje cestu astrofotografa jako člena astronomického kroužku malé hvězdárny v Jaroměři přes účasti na astronomických táborech na Hvězdárně v Úpici až do nitra největších teleskopů Evropské jižní observatoře. A samozřejmě i pod světelným znečištěním málo poničenou oblohu těchto observatoří.

Výstava Mojí milenkou je vesmír Autor: Jan Ptáček
Výstava Mojí milenkou je vesmír
Autor: Jan Ptáček

Vlastní vernisáž odpoledne 2. dubna proběhla v areálu Nemocnice v Pardubicích a navštívilo ji více než 30 zaměstnanců nejen onkologického centra Multiscan. Úvodní slovo pronesla výkonná ředitelka Multiscan Ing. Mgr.Martina Kulštejnová. Následovala astronomicko-medicínskou glosou zpříjemněná promluva vedoucího lékaře střediska prof. MUDr. Karla Odrážky, Ph.D.

Výstava se v Pardubicích dlouho neohřeje a již v průběhu července 2024 se přestěhuje na Rehabilitační kliniku Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Na závěr bychom rádi poděkovali Evropské jižní observatoři, kolektivu ESON a všem kdo se na přípravě i realizaci výstavy podíleli. Doufejme, že podobně jako výstava předchozí, i tato potěší oko znalce i astronomického laika.

 
O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.

Štítky: Výstava


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »