Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Dny otevřených dveří 2002 ve FZÚ AV ČR (17.-19. 10.)

Dny otevřených dveří 2002 ve FZÚ AV ČR (17.-19. 10.)

Dny otevřených dveří 2002 ve Fyzikálním ústavu AV ČR probíhají v těchto termínech:
17. 10. 9 až 16 hod.
18. 10. 9 až 15 hod.
19. 10. 14 až 18 hod.

Připraveno je několik zajímavých ukázek. Doporučujeme navštívit!

Termíny v pracovních dnech jsou určeny zejména pro školní výpravy. Doporučujeme dojednat sipředem termín návštěvy, což přispěje k hladkému průběhu exkurse.

Telefon pro styk s veřejností:
Pracoviště "Slovanka": Hana Waňková, Anna Körblerová: 6605 2121 (e- mail:secretary@fzu.cz)
Pracoviště "Cukrovarnická": Jiřina Pilná, tel. 20318555 (e-mail: pilna@fzu.cz)
Mapa s vyznačenými pracovišti.

Budou připraveny ukázky a výklad k následujícím tématům:

na pracovišti "Slovanka" (adresa: Pod vodárenskou věží 1, Praha 8 - Libeň)

  • Fázové transformace a paměťové jevy kovových materiálů
  • Supravodivá levitace.
  • Lékařské aplikace laserem deponovaných tenkých vrstev
  • Kapalné krystaly - materiály pro obrazovky nové generace.
  • Prozařovací elektronový mikroskop.
  • Krystaly mění barvu světla.
  • Výlet do světa elementárních částic
  • (úvodní přednáška) + Křemíkové detektory částic + Auger.

    na pracovišti "Cukrovarnická" (adresa: Cukrovarnická 10, Praha 6 - Střešovice)

  • Supravodivé jevy.
  • Sluneční elektrické články.
  • Molekulární epitaxe aneb jak stavíme z molekul.
  • Atomy pod mikroskopem.
  • Podrobnější popis některých témat lze nalézt na internetové adresehttp://www.fzu.cz/texty/brana/index.html

    Zdroj: http://www.fzu.cz




    O autorovi

    Karel Mokrý

    Karel Mokrý

    Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



    50. vesmírný týden 2024

    50. vesmírný týden 2024

    Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 12. do 15. 12. 2024. Měsíc je nyní na večerní obloze ve fázi kolem první čtvrti a dorůstá k úplňku. Nejvýraznější planetou je na večerní obloze Venuše a během noci Jupiter. Ideální viditelnost má večer Saturn a ráno Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Uplynulý týden byl mimořádně úspěšný z pohledu evropské kosmonautiky, ať už vypuštěním mise Proba-3 nebo úspěšného startu rakety Vega-C s družicí Sentinel-1C. A před čtvrtstoletím byl vypuštěn úspěšný rentgenový teleskop ESA XMM-Newton.

    Další informace »

    Česká astrofotografie měsíce

    Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

    Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

    Další informace »

    Poslední čtenářská fotografie

    NGC1909 Hlava čarodejnice

    Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

    Další informace »