Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Dny otevřených dveří na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově

Dny otevřených dveří na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově

Dvoumetrový dalekohled Astronomického ústavu AV ČR
Dvoumetrový dalekohled Astronomického ústavu AV ČR
23. až 25. května 2008, vždy 9 až 17 hodin, v sobotu navíc u největšího dalekohledu v ČR do 22 hodin. Doprovodný program.

Dny otevřených dveří na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově budou letos poprvé v jarním termínu! Slibujeme si od toho výrazně lepší počasí než v listopadu, kdy jsme se s návštěvníky často brodili mokrým sněhem. Zájemce tedy zveme doufáme do slunného a teplého víkendu 23. až 25. května (pátek až neděle). Po celé tři dny pro Vás budou otevřena naše odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Na pátek zveme také školy! Otevírací doba po všechny tři dny 9 až 17 hodin, v sobotu u největšího dalekohledu v ČR do 22 hodin. Vstup zdarma, naopak si ještě něco odnesete.

Program

  • Prohlídka muzea a historických kopulí, v případě jasného počasí pozorování Slunce v historické západní kopuli.
  • Prohlídka Slunečního oddělení: sluneční patrolní služba, 10 m sluneční radioteleskop a horizontální sluneční dalekohled HSFA 2 (přístroj HSFA 2 bude v době Dnů otevřených dveří zapojen do mezinárodní koordinované pozorovací kampaně a v případě nutnosti pozorování bude na přechodnou dobu pro veřejnost uzavřen).
  • Prohlídka robotického dalekohledu BART skupiny astrofyziky vysokých energií.
  • Prohlídka přístroje PZT oddělení galaxií a planetárních systémů po jeho rekonstrukci (fotografická zenitová tuba - přístroj určuje z astrometrických pozorování hvězd okamžitou astronomickou zeměpisnou šířku a rozdíl mezi rotačním a atomovým časem).
  • Prohlídka dvoumetrového dalekohledu ve stelárním oddělení (největšího dalekohledu v ČR s průměrem zrcadlového objektivu 2 m).
  • Přístupná bude i ústavní knihovna (pro čtení, posezení, diskuze).
  • Zcela výjimečný program je připraven ve Stelárním oddělení. V kopuli dvoumetrového dalekohledu bude v sobotu 24. 5. 2008 v době 12:30 – 13:00 probíhat telemost mezi Ondřejovem a observatoří Astronomického ústavu Slovenské Akademie věd na Lomnickém štítě a návštěvníci v Ondřejově se budou moci ptát astronomů na Slovensku. Od 13 do 15 hodin pak budou probíhat ukázky dálkového řízení ondřejovského dvoumetru z observatoře na Lomnickém štítě. Od 18 do 22 hodin budou probíhat ukázky dálkového řízení dalekohledu z Hvězdárny a planetária M. Koperníka v Brně a během nich se budou moci návštěvníci vzájemně dotazovat.
  • Soutěže pro děti o odměny (za podpory Opavia diskito hvězdičky - www.diskito.cz).
  • V pátek 23. 5. 2008 od 17:30 přednáška Mgr. Petra Scheiricha „Blízkozemní planetky - přeceněné riziko?“ - v přednáškovém sále Slunečního oddělení.
  • V sobotu 24. 5. 2008 od 17:30 kytarový koncert Matěje Raka – v prostoru historické hvězdárny.
  • V případě jasného počasí pozorování noční oblohy po setmění v pátek a v sobotu v západní kopuli na historické hvězdárně.

Do prostoru historické hvězdárny zveme také astronomy amatéry se svými dalekohledy na večerní společné pozorování (pátek a sobota), nutno předem domluvit s Pavlem Suchanem na 737 322 815, suchan(zavináč)astro(tečka)cz.

Vstup i doprovodný program zdarma. Informační materiály k dispozici.

  • V muzeu si budete moci zakoupit originální fotografie Astrofotografa roku 2007 Ing. Martina Myslivce. V prodeji bude i turistická známka.
  • Po dobu Dnů otevřených dveří denně 10 – 17 hodin zajišťuje pro návštěvníky občerstvení Čajovna V síti (čaje a další nápoje, sladkosti, vegetariánské jídlo).

Pro objednání hromadných exkurzí (např. školních) použijte prosím tento kontakt: Jan Čech, tel.: 323 620 227, e-mail: cech(zavináč)asu.cas(tačka)cz

Pro dotazy k průběhu a organizaci použijte prosím tento kontakt: Pavel Suchan, tel.: 267 103 040, 737 322 815, e-mail: suchan(zavináč)astro(tečka)cz

Související:





O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »