Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Dr. Pavol Rapavý převzal Csereho cenu Slovenské astronomické společnosti

Dr. Pavol Rapavý převzal Csereho cenu Slovenské astronomické společnosti

Palo Rapavý
Autor: Peter Zbončák

11. října 2018, v rámci Astrofilmu Piešťany, převzal Dr. Paľo Rapavý z Hvězdárny v Rimavské Sobotě z rukou předsedy Slovenské astronomické společnosti L. Hrica  a vědeckého tajemníka R. Gálisa Czereho cenu. Paľo Rapavý je nejen členem Slovenské, ale i České astronomické společnosti, Slovenského zvazu astronómov a též porotcem soutěže Česká astrofotografie měsíce. Všechny mají jedno společné, jejich tématem je nádherná a tajemná astronomie.

Dr. Pavol Rapavý, vedoucí Hvězdárny v Rimavské Sobotě, je astronomem, který se objevil v pravém místě a v pravý čas. K této časoprostorové konfiguraci si přinesl navíc úžasný astronomický elán a nadšení, včetně přátelské povahy a schopnosti objasnit i nesnadné věci snadným způsobem.

Predani Czereho ceny 2018 Autor: Hvezdári v Rimavskej Sobote
Predani Czereho ceny 2018
Autor: Hvezdári v Rimavskej Sobote
Zdá se, že prakticky nespí. Kdykoliv mu zatelefonujete, buď pozoruje oblohu, fotografuje sluneční skvrny, píše úkazy do časopisu Kozmos, nebo staví nějaký astronomický model pro děti. Právě děti a mládež a jejich astronomické vzdělávání je další oblastí, kterou se Paľo věnuje. A vždy s úsměvem.

Paľo Rapavý je, mimo spoustu astronomických aktivit též hlavním koordinátorem vizuálních pozorování meteorů na Slovensku a jako neúnavný pozorovatel Slunce, meteorů a zákrytu je duší amatérské astronomie na Slovensku a velkým astronomickým příkladem.

28.1.2002 byla pojmenována jménem (26963) Palorapavý planetka, kterou objevil v noci z 13. na 14. srpna 1997 v souhvězdí Ryb Petr Pravec 0,65-m dalekohledem (f/3,6) Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejove.

Czereho cena 2018 Autor: Hvezdári v Rimavskej Sobote
Czereho cena 2018
Autor: Hvezdári v Rimavskej Sobote
Dr. Elemér Csere (1917-1992) prošel vystudoval farmacii, studoval například u nositele Nobelovy ceny prof. Heyrovského na UK v Praze, kvůli válce přešel do Vídně a pak na UK do Bratislavy. Navíc získal doktorát na Ludwig-Maxmilians-Universität v Mnichově.

V Hlohovci založil astronomický kroužek, jehož činnost vyústila až ke vzniku hvězdárny. Po 10 let dr. Csere působil jako její ředitel. Působil v SAS při SAV a byl též v redakční radě časopisu Kozmos.

Czereho cenu uděluje Slovenská astronomická společnost při Slovenské akademii věd za největší populárně-vědeckou činnost. Od roku 2017 je tato cena přejmenována na „Csereho cena Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV“.

Za porotu České astrofotografie měsíce a jistě i za ostatní milovníky oblohy Paľovi Rapavému blahopřejeme.




O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.

Štítky: Pavol Rapavý


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »