Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Eratosthenův experiment 2022

Eratosthenův experiment 2022

Eratosthénovo měření stínu v Alexandrii a v Syeně vedlo k výpočtu obvodu Země
Autor: Wikimedia Commons

Ten příběh jste již někde možná slyšeli. Eratosthenés byl řecký učenec, který žil převážně ve třetím století před naším letopočtem a už v té době se mu podařilo poměrně dobře nejen dokázat, že Země je kulatá, ale ještě změřit její obvod. Cílem akce Eratosthenes Experiment 2022 je propojit co nejvíce škol od Evropy po jižní Afriku tak, aby společně ve stejný okamžik změřily velikost naší Země.

Jak by měl experiment probíhat?

21. března 2022 od 10.30 do 12.30 hodin středoevropského času spojí své síly studenti z Řecka a Jihoafrické republiky, aby oživili Eratosthenův experiment, 2250 let starou badatelskou aktivitu, která propojuje moudrost minulosti se školou zítřka. V rámci této akce nás studenti krok za krokem dovedou k Eratosthenovu měření s využitím jednoduchých pomůcek i informačních a komunikačních nástrojů a budou spolupracovat na určení obvodu Země pomocí jednoduchých geometrických výpočtů. Akce bude doprovázena pozorováním Slunce pomocí slunečních dalekohledů z obou polokoulí.

Pro vyšší přesnost výpočtu je tedy žádoucí propojit se s nějakou školou v zahraničí, nejlépe ve Středomoří nebo v Africe. A od toho právě slouží registrace na webu eratosthenes.ea.gr, kde vám pak nabídnou kontakt na školu na podobném poledníku.

Méně přesné, ale zajímavé by mohlo být, pokud své měření budou sdílet i školy u nás, například školy v Liberci a Jindřichově Hradci leží prakticky na 15. poledníku a podobně jsou na stejném poledníku školy v Praze a Českých Budějovicích. Ovšem rozdíl v délce stínu bude zanedbatelný ve srovnání s chybou měření. Proto doporučujeme využít nabídky pořadatelů akce, kteří nabídnou seznam škol (a jejich kontaktních osob), které se nacházejí na zeměpisné délce velmi blízké zeměpisné délce vaší školy. Registrujte svoji školu, aby o vás věděli ostatní.

Očekávaný postup

Zjistěte čas místního poledne ve vaší lokalitě. Použijte internetovou kalkulačku poloh Slunce NOAA nebo software Stellarium (návod na použití v ENG).

Vezměte metrovou tyč (H = 1 metr, viz obrázek níže) a postavte ji kolmo k zemi. Požádejte studenty, aby změřili délku tyče a ujistili se, že je dlouhá jeden metr. V přesně stanovený čas místního poledne požádejte studenty, aby změřili délku stínu tyče (délka S na obrázku níže). Měření zopakujte pětkrát a jejich hodnoty zapište do formuláře na webových stránkách akce.

Měření délky stínu metrové tyče Autor: Eratosthenes Experiment
Měření délky stínu metrové tyče
Autor: Eratosthenes Experiment

Poskytněte studentům hodnotu délky (L) třetí strany trojúhelníku na obrázku níže nebo je požádejte, aby ji sami vypočítali pomocí Pythagorovy věty (L2 = S2 + H2). Hodnotu si zapište.

Pomocí Map Google zjistěte vzdálenost mezi vaší školou a školou, kterou jste si vybrali. (Krátký návod, jak provést měření pomocí Google Earth). Poskytněte studentům hodnotu této vzdálenosti mezi oběma školami. Hodnotu si zapište do sešitu.

V případě zataženého počasí postupujte podle návodu zde.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Eratosthenes Experiment 2022
[2] Eratosthenés z KyrényO autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Měření obvodu Země, Eratosthenés


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pelikán, IC 5070

Pelikán alebo IC 5067/70 je emisná hmlovina v súhvezdí Labuť, ktorá dostala názov podľa svojho tvaru. 288x150 sec. Lights ISO1600, master bias, 80 flats

Další informace »