Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Finále Astronomické olympiády 2024 na Fyzikálním ústavu v Opavě

Finále Astronomické olympiády 2024 na Fyzikálním ústavu v Opavě

Finalisté na terase univerzitní observatoře WHOO! při řešení úloh pozorovacího kola.
Autor: David Kománek

Ve dnech 15. až 17. května 2024 proběhlo na Fyzikálním ústavu Slezské univerzity v Opavě ústřední kolo 21. ročníku Astronomické olympiády v kategorii CD. Ve finále zvítězila studentka Anita Vaceková (Gymnázium Brno).

Do ústředního kola postoupilo ze školních a posléze krajských kol celkem 20 nejlepších studentů z celé republiky. Program finále byl velmi nabitý a samotná soutěž se skládala ze čtyř částí. Letošnímu finále přálo jasné počasí, takže finalisté mohli již ve středu večer plnit na pozorovací terase Fyzikálního ústavu úlohy zaměřené na orientaci na noční obloze. Ve čtvrtek dopoledne počítali teoretické příklady, třeba jaké slapové síly působí na lidské tělo poblíž neutronové hvězdy nebo jaké vlastnosti by měla kosmická sonda poháněná částicemi slunečního větru. Odpoledne pak bylo vyhrazeno na praktickou část, která probíhala v Unisféře. Poslední částí pak byly úlohy datové analýzy, například stanovení parametrů neutronové dvojhvězdy z pozorování gravitačních vln, které finalisté řešili v pátek dopoledne.

V rámci doprovodného programu čekalo studenty také zhlédnutí několika pořadů v Unisféře (http://unisfera.slu.cz/ ), promítání absolventských popularizačních filmů studentů programu Multimediální techniky a společná večeře v místnostech Uni Space, které slouží k popularizaci vědy a jsou v objektu rektorátu Slezské univerzity.

Vítězové finále

V pátek odpoledne proběhlo za přítomnosti ředitele Fyzikálního ústavu prof. RNDr. Zdeňka Stuchlíka, CSc. slavnostní vyhlášení výsledků. Všichni finalisté obdrželi diplomy a tašky s drobnými dárky, nejúspěšnější tři studenti pak také věcné ceny. Na medailových pozicích se umístili:

  1. Anita Vaceková, Gymnázium Brno,
  2. Alex Faivre, Gymnázium J. A. Komenského, Uherský Brod,
  3. Jan Herzig, Gymnázium J. Š. Baara v Domažlicích.

Není bez zajímavosti, že …

  • finalisté měli možnost ve čtvrtek odpoledne v rámci diskuze po projekcích sférických pořadů v Unisféře představit své projekty v oblasti astronomie nebo popularizace vědy …
  • v pátek kolem poledne se rozpršelo, což znemožnilo účastníkům finále vystoupat na Hlásku a prohlédnout si Opavu z ptačí perspektivy, místo toho se však mohli seznámit s Opavou v historických souvislostech na výstavě, která je věnována 800 letům, které letos uplynuly od první písemné zmínky o městě … (https://www.opava-city.cz/800-let/ )

O Astronomické olympiádě

Astronomickou olympiádu vyhlašuje Česká astronomická společnost a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ve školním roce 2023/24 probíhá její 21. ročník. Koncem května budou následovat ústřední kola zbývajících dvou kategorií EF a GH.

Více informací o Astronomické olympiádě a její historii, výsledkovou listinu, zadání a vzorová řešení úloh finále naleznete na olympiada.astro.cz.

Poděkování

Ústřední kolo kategorie CD by se neobešlo bez organizačního zajištění týmem Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě pod vedením RNDr. Tomáše Gráfa, Ph.D. Přípravu a hladký průběh finále dále organizačně zabezpečili Bc. Lucie Dospivová, paní Lenka Polášková, Mgr. Veronika Kurečková a RNDr. Jan Hladík, Ph.D.

Úlohy finále připravili: Jakub Vošmera, MMath., Ph.D., Radka Křížová, Marco Souza de Joode, Mgr. MgA. Lukáš Supik, Bc. David Kománek, David Bálek a RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.

Zadání finále recenzovali: RNDr. David Břeň, PhD., doc. Mgr. Michal Švanda, Ph.D. a RNDr. Miroslav Randa, Ph.D.

Porotci finále byli: Bc. David Kománek, Jindřich Jelínek, MSc., Radomír Mielec, RNDr. Martin Blaschke, Ph.D. a RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.

Partneři finále

Hlavním partnerem finále je Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě.

Kontakty a další informace
RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.
Proděkan pro strategie a rozvoj, FPF Slezské univerzity v Opavě
místopředseda Ústřední komise Astronomické olympiády
Email: tomas.graf@fpf.slu.cz
Tel.: 734 268 124

Bc. David Kománek
člen komise pro kategorii CD Astronomické olympiády
Email: dkomanek@seznam.cz

Jakub Vošmera, MMath., Ph.D.
člen Ústřední komise Astronomické olympiády
Email: vosmera@astro.cz
Tel.: 731 509 424

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Web Astronomické olympiádyO autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Astronomická olympiáda


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »