Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Galileovské noci v Ondřejově 22. - 24. října

Galileovské noci v Ondřejově 22. - 24. října

Galileovské noci
Galileovské noci
Astronomický ústav AV ČR Vás srdečně zve za jasného počasí na Galileovské noci na observatoři v Ondřejově ve dnech 22. až 24. října 2009. Denně od čtvrtka do soboty se bude za jasného počasí konat zdarma pozorování pro veřejnost, a to od 17 do 19 a od 19:30 do 21:30.

17:00 až 19:00 na historické hvězdárně pozorování přenosnými dalekohledy (zajišťuje Astronomický kroužek, pozorovat se bude Měsíc a Jupiter).

18:00 odchod od Muzea na historické hvězdárně k největšímu slunečnímu spektrografu ve střední Evropě (průměr objektivu 50 cm), který výjimečně nebude pozorovat Slunce, ale budete se moci podívat na Jupiter a v sobotu snad i na Měsíc (bude již zapadat později). HSFA 2 je v zadní části observatoře, můžete ho najít i sami, ale lépe bude využít organizovaného odchodu. Konec pozorování u HSFA 2 bude, až se všichni podívají a zodpoví se dotazy.

19:30 až 21:30 pozorování v historické Západní kopuli (Měsíc do západu a Jupiter).

Dalekohledy budeme pozorovat Měsíc a největší planetu Sluneční soustavy Jupiter a připomeneme si tak v rámci celosvětové akce nazvané Galileovské noci Galileova pozorování před 400 lety.

Budete si také moci vyzkoušet pohled replikou historického Galileova dalekohledu, abyste doslova zažili pocit Galilea, když svůj dalekohled poprvé namířil na Měsíc či Jupiter.

Zveme i astronomy amatéry, majitele dalekohledů, přidejte se k nám a přijďte pozorovat svými přístroji s námi na historické hvězdárně v Ondřejově. Dohoda na telefonu 737 322 815 nebo na e-mailu suchan@astro.cz.

V případě zatažené oblohy se pozorování nekoná.

V sobotu 24. října 2009 od 17:30 se v případě špatného počasí uskuteční přednáška Dr. Pavla Ambrože na téma Jak to bylo s Galileovým dalekohledem? Sraz na historické hvězdárně u muzea.

Prezentace Jupiter [formát PPT, 6Mb]
Prezentace Měsíc [formát PPT, 10Mb]

Více informací najdete na www.astronomie2009.cz.




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »