Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Geografický střed České republiky

Geografický střed České republiky

Ing. Ladislav Fofonka
Ing. Ladislav Fofonka
Geografický střed České republiky leží v obci Číhošť u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Pomocí analytické geometrie to vypočítal Ing. L. Fofonka. Geometrický střed republiky je těžištěm plochy ohraničené státními hranicemi.

V praxi si to lze představit tak, že bychom obrys Česka vystřihli z kartonu a drželi na špičce prstu. Pokud by papírová pomůcka na prstě držela vodorovně, máme prst právě v geometrickém středu - těžišti.

Těžiště lze také vypočítat pomocí analytické geometrie. Těžiště uzavřeného nepravidelného mnohoúhelníku (České republiky) lze spočítat jako vážený průměr těžišť trojúhelníků, do nichž rozdělíme celou plochu. Ing. Ladislav Fofonka (soukromý geodet, Praha) rozdělil Českou republiku na 2.834 trojúhelníků a každý definoval souřadnicemi vrcholů, těžištěm a velikostí plochy. Na základě výpočtů a geodetických měření určil, že střed České republiky leží v obci Číhošť u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku.

Geografický střed (těžiště) České republiky má souřadnice 49° 44´ 37,5" severní šířky a 15° 20´ 19,1" východní délky a nadmořskou výšku 527,9 m n.m.

V současnosti je na tomto místě železná trubka, obklopená dřevěnými kolíky, která zbyla po práci geodetů. Podle Františka Dohnala, hejtmana kraje Vysočina, by místo mělo být označeno třeba jen pomníčkem v polích, aby jeho poloha nemohla být zpochybněna.

Snímek:
Ing. Ladislav Fofonka u geografického středu České republiky. Credit: L. Fofonka (fofonka@chello.cz)

Zdroj: ČTK, Ing. L. Fofonka a časopis Zeměměřič
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »