Jiří Grygar obdržel Čestnou medaili za zásluhy o Akademii věd
Dr. Jiří Grygar obdržel Čestnou medaili za zásluhy o Akademii věd České republikyČestný předseda České astronomické společnosti a současný předseda Českého organizačního výboru Mezinárodního roku astronomie RNDr. Jiří Grygar, CSc. obdržel Čestnou medaili za zásluhy o Akademii věd České republiky.
3. března 2009 mu ji ve své pracovně slavnostně předal předseda Akademie věd Prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc. Laudatio pronesl emeritní ředitel Astronomického ústavu AV ČR Doc. RNDr. Luboš Perek, DrSc. Slavnostních chvil se mohli zúčastnit hosté oceněného, a tak přišla manželka J. Grygara a pak všichni předsedové Učené společnosti České republiky, které Dr. Jiří Grygar také předsedal. K nim se na společné fotografii přidal i budoucí předseda Učené společnosti Prof. Václav Pačes.
No a aby tato zpráva nebyla jenom faktografická, ale dovolila vám také nahlédnout za dveře kanceláře předsedy Akademie věd, je vhodné zmínit, že na stole bylo dokonale prostřeno, k přípitku se podávalo šampaňské, pila se káva a k ní byl za neformální konverzace servírován vynikající, ale vynikající zákusek.
Předsedové Učené společnosti České republiky. Zprava Prof. PhDr. František Šmahel, DrSc, Prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc., Prof. Ing. Rudolf Zahradník, DrSc., Prof. RNDr. Helena Illnerova, DrSc., RNDr. Jiří Grygar, CSc. a nastupující předseda Prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc.
Laudatio přednesl emeritní ředitel Astronomického ústavu AV ČR a emeritní předseda České astronomické společnosti Do. RNDr. Luboš Perek, DrSc. (vpravo). Vlevo je předseda Akademie věd ČR Prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc.
Na vynikající pohoštění se dostalo brzy, obřad nebyl dlouhý.
Dr. Jiří Grygar obdržel Čestnou medaili za zásluhy o Akademii věd České republiky
Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“,
jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč
12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236
Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo