Hvězdárna Valašské Meziříčí - hlavní budovaHvezdáreň v Partizánskom ve spolupráci s Hvězdárnou Valašské Meziříčí p. o. pořádají ve dnech 20. až 22. května 2011 akci s názvem Kurz praktického pozorování: Jak astronomové pozorují vesmír. Akce, která je určena především studentům a amatérským astronomům, je organizována jako součást projektu OBLOHA NA DLANI financovaného v rámci přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013. Místem setkání bude Slovensko, konkrétně hotel Partizán na Jankovom Vŕšku.
Účastníci tohoto praktického semináře mají jedinečnou příležitost získat nové poznatky z astronomie, navázat kontakty nejen mezi sebou, ale i s přednášejícími a popularizátory astronomie z České a Slovenské republiky. Kromě zajímavých přednášek a besed budou na programu večerní astronomická pozorování pomocí kvalitní techniky. Jsme přesvědčeni, že právě to některým účastníkům umožní hlouběji se seznámit s astronomií, pro jiné to může být začátek nového a zajímavého koníčka.
Logo projektu Obloha na dlaniNové poznatky mohou studenti využít v rámci svých seminárních prací, při studentské odborné činnosti nebo při další práci s mládeží - při vedení astronomických kroužků a klubů. Řadu praktických dovedností pak lze uplatnit při spolupráci s hvězdárnami v pozici tzv. demonstrátorů nebo při vlastní odborné činnosti, která přináší hodnotné výsledky.
Limitovanému počtu účastníků budou uhrazeny náklady na ubytování a stravu. Přihlášky budou evidovány podle data přijetí až do vyčerpání kapacity. Závazné přihlášky je nutno podat nejpozději 9. května 2011 (zájemci z České republiky se hlásí na Hvězdárně Valašské Meziříčí).
Podrobnější informace včetně programu jsou k dispozici na internetových stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí.
Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.
Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.
Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2019 obdržel snímek
„LDN1235, VdB149,150 Dark Shark“, jehož autorem je Jan Veleba
Našimi oceány i moři se prohánějí tajemní dravci, krásní žraloci. Jej jich mnoho druhů, někteří dokonce mohou být nebezpeční i neopatrným plavcům. Ten