Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Letní astronomická expedice Úpice 2025

Letní astronomická expedice Úpice 2025

Letní astronomická expedice Úpice 2025
Autor: Letní astronomická expedice

Na Hvězdárně v Úpici se od 17. do 27. července, již po šedesáté sedmé, koná astronomické soustředění dětí a mládeže, takzvaná Letní astronomická expedice Úpice. Tato akce, původně organizovaná jako zácviková expedice pro pozorování meteorů, se postupně přeměnila na letní školu astronomie pod kopulemi Hvězdárny v Úpici. Magické prostředí areálu hvězdárny spolu s místním astronomickým geniem loci přináší skvělou atmosféru nasáklou astronomickou atmosférou. Pokud k tomu přičteme i zapálené astronomy Hvězdárny v Úpici a Hvězdárny Prostějov, která se na organizaci též podílí, vězte, že i astronomií nepolíbený účastník odjíždí domů jako přinejmenším nadšený amatérský astronom.

Hvězdárna v Úpici Autor: Marcel Bělík
Hvězdárna v Úpici
Autor: Marcel Bělík

Hvězdárna v Úpici se již od svého vzniku zaměřila nejen na profesionální astronomická pozorování, ale i na popularizaci astronomie. A to zejména mezi mládeží. A letní astronomické expedice, tedy specializované tábory, k tomu sloužily úplně prvotřídně. Ovšem doba se postupně měnila a tak téměř jednohlasé zvolání mnoha expedičníků "STOP" při spatření meteoru na obloze se již pod úpickým hvězdným nebem neozývá tak často. Pozorování se rozšířilo o další obory a tak se dnes účastnící podílí i na pozorování proměnných hvězd, Slunce, planet, Měsíce, zabrousí i do radioastronomických sledování oblohy a v posledních letech si vyzkouší i lety do vesmíru.

Expedice 2024 Autor: Marcel Bělík
Expedice 2024
Autor: Marcel Bělík

Loňský ročník byl například zaměřen na přistání na Měsíci. Ovšem, i když bylo mnoho aktivit zaměřeno k této oblasti, nebylo zapomenuto ani na astronomická pozorování. Tedy i ty zmíněné meteory. V podstatě od znalosti souhvězdí až po samostatné měření rychlosti rotace Země, to bylo náplní celé akce. Děti se naučily nejen pozorovat oblohu, ovládat dalekohledy, ale i zpracovat svá pozorování do uceleného výsledku. A kromě těchto dovedností si mohli za pomoci našich lektorů vyrobit vlastní hvězdný atlas či baterku vhodnou pro pozorování oblohy, ale i vlastní konstrukci "lunárního vozítka" či vypustit vlastní raketu.

Noční Hvězdárna v Úpici Autor: Hvězdárna v Úpici
Noční Hvězdárna v Úpici
Autor: Hvězdárna v Úpici

I v letošním roce nás čeká deset astronomických dní a nocí naplněných pozorováním oblohy, přednáškami, pokusy a cvičeními. Tématem expedice bude kosmická stanice ISS, ovšem, nejen ona. Připravili jsme opět bohatý program, při němž se naši mladí astronomové budou zabývat nejen praktickým pozorováním oblohy, dalekohledy a třeba i virtuální realitou, dostane se však i dostatek času na tábornické aktivity jako koupání, hry a špekáčky na ohni.

Expedice Úpice Autor: Marcel Bělík
Expedice Úpice
Autor: Marcel Bělík

Akce se pravidelně účastní zejména zájemci věkové skupiny od druhého stupně základní školy až po školy střední. Sále je možno se ještě přihlašovat skrze web Hvězdárny v Úpici (www.obsupice.cz), případně přímo přes formulář https://forms.gle/sophGyyQjQ43GNha8.

Další informace lze nalézt na stránkách i minulých expedic.




O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.

Štítky: Letní astronomická expedice v Úpici


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »