Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Letní dětský tábor aneb 2014: Vesmírná odysea – Planeta zatracených

Letní dětský tábor aneb 2014: Vesmírná odysea – Planeta zatracených

LT 2013. Autor: Věra Bartáková.
LT 2013.
Autor: Věra Bartáková.
Už třetí  Vesmírná odysea!

V srpnu 2014 odstartujeme na třetí výpravu do hlubokého vesmíru. Tajemná brána MAT 2, objevená před dvěma lety na Japetu a vedoucí do systému 55 Cnc, nás tentokrát zavede na velice nehostinnou, horkou a suchou planetu, obývanou drsnými Disany. Podaří se našim týmům zabránit válce mezi Disem a Nyjordem?  Zachráníme miliony životů?

Námětem na celotáborou hru pro náš letošní astronomicko-kosmonauticky zaměřený tábor je román Harry Harrisona Planeta zatracených.  V deseti etapách se pokusíme bezpečně přistát na Disu, navázat kontakt ze zarputilými domorodci a odhalit příčinu velmi nepochopitelného chování vládců Disu – magterů, které vede planetu do jisté záhuby.  Tradičně nás ale na táboře čeká mnohem víc zážitků než jen celotáborová hra. Své místo v programu budou mít astro a kosmo informační bloky,   následované soutěžemi, kvízy a úkoly zaměřenými na procvičení nových poznatků. Vynechat nemůžeme osvědčené a oblíbené klasické táborové hry jako například Pašeráci, Pyramidy, noční Sněhurka a další. Plánovaná pěší túra bude tentokrát už snad opravdu spojená s přespáním v Centru experimentální archeologie Villa Nova v Uhřínově (minulou výpravu nám zhatilo počasí).  Samozřejmostí jsou dva táboráky a tolik pozorování, kolik nám jasná obloha, fyzická kondice  a nadšení mladých pozorovatelů dovolí. Opět nám na dobu tábora vychází maximum meteorického roje Perseid, nad hlavami nám bude po většinu dní prolétávát ISS a nepochybně zachytíme i několik velmi jasných záblesků Iridií. První půlku tábora nás bude svým svitem trochu rušit Měsíc, ale na něj už jsme připraveni - máme filtry a víme, co je kdy na měsíčním povrchu vidět zajímavého. Oproti minulým táborům budeme mít letos větší možnost pozorovat planety Sluneční soustavy - hlavně Saturn se nám po několika letech opět vrací na letní nebe a protože jde bezesporu o nejhezčí planetu, určitě je na co se těšit!

Pozorování Slunce na LT 2013. Autor: Věra Bartáková.
Pozorování Slunce na LT 2013.
Autor: Věra Bartáková.
Pro chvíle odpočinku od aktivní zábavy nebo na deštivé dny máme připravenu zásobu filmů, ať už dokumentárních, zaměřených na naše oblíbená témata, nebo prostě oddechových.

Novou tradicí se na našich táborech stala návštěva lanového centra, takže ani ta nás letos nemine. A zapomenout nesmíme ani na zvané hosty, kteří za námi jezdí s vlastním programem - přednáškou, pozorováním apod., ale nechávají se často zatáhnout i do táborových her a o pořádnou dávku legrace pak rozhodně není nouze!

Ubytování  v Chalupě Polesí je na výborné úrovni. Chalupa je po celkové rekonstrukci, k výbavě patří  tři velkorozměrové televize (využívané na přednášky, promítání filmů, práci se stellariem, ale také na astrokufr, astroriskuj atd.), pinpongový stůl a šipky (využívané hlavně o poledním klidu).  

Stravujeme se „sami“. Ne že by si přímo vařili sami táborníci, na to nám ani nemůže zbýt v nabitém programu  čas, ao naše žaludky se stará vlastní (profesionální) kuchařka a na nákupy si jezdíme do blízkého Rychnova.

Zbývá už jen dodat, že se nám naprostá většina dětí a vedoucích vrací.  Chalupa Polesí ale rozšířila své ubytovací možnosti a tak rádi mezi sebou uvidíme další nadšené zájemce o astronomii a kosmonautiku. Nemusí to být žádní odborníci a ani nemusí vlastnit žádný dalekohled nebo jiné astronomické vybavení, stačí mít zájem o astronomii nebo kosmonautiku, chuť dozvědět se a vyzkoušet něco nového a strávit velmi aktivních 14 dní v partě prima lidiček a v krásné přírodě Orlických hor.

Informace o táboře:
Místo tábora:  Říčky v Orlických horách, Chalupa Polesí (chalupapolesi.cz)
Termín: 9.8. – 22.8. 2014
Cena: 4 500,-
Doprava:  vlastní
Věk táborníků: 10 – 16 let (věkové výjimky lze řešit po domluvě)
Volných míst:  28 dětí

Další informace a přihlášku najdete na našich stránkách (mladez.astro.cz). Dotazy k táboru ráda zodpovím na telefonu (737 826 352) nebo emailem (bartakova@astro.cz).

Na viděnou v Říčkách se těší  vedoucí Michal, Katka, Honza a Věra.
O autorovi

Věra Bartáková

Je rodačka z malého města Varnsdorfu, kde absolvovala základní i střední školu. Po maturitě vystudovala strojní inženýrství v Liberci. Ačkoliv ji astronomie zajímala už od dětství, naplno se jí začala věnovat až v době, kdy jí odrostly její vlastní děti. Z vlastních zkušeností vyšla její snaha o popularizaci astronomie i v místech vzdálených od hvězdáren a planetárií, kde jsou astronomické akce vzácností a možnosti dětí zapojit se do nějaké astronomické činnosti velmi omezené. V současnosti se plně věnuje práci s dětmi a mládeží - vede Sekci pro děti a mládež České astronomické společnosti, spolupracuje s DDM Rumburk a Městskou knihovnou ve Varnsdorfu, kde pořádá přednášky pro veřejnost a pořady pro děti. Doufá, že jednou bude v krásném kraji pískovců Českého Švýcarska stát malá hvězdárna.38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »