Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Messierův maratón 2011

Messierův maratón 2011

Logo Messierova maratónu. Zdroj: Hvězdárna v Rokycanech.
Logo Messierova maratónu. Zdroj: Hvězdárna v Rokycanech.
Již od roku 2003 organizuje Hvězdárna v Rokycanech ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Plzeň a Západočeskou pobočkou ČAS tzv. Messierovský maratón. Nevíte o co se jedná?

Koláž se všemi Messierovy objekty
Koláž se všemi Messierovy objekty
Ve druhé polovině 18. století francouzský astronom Charles Messier, známý pozorovatel a hledač komet, začal sestavovat seznam mlhavých vesmírných objektů, jejichž podstatu ve své době ani netušil. Ale v každém případě se mu pletly právě s hledanými kometami. Dnes víme, že se jedná o vzdálené hvězdokupy, mlhoviny či galaxie.

Náhoda tomu chtěla, že se Slunce jednou ročně, vždy kolem jarní rovnodennosti, dostane do oblasti, v níž se nenachází žádný objekt slavného Messierova katalogu. Z toho však vyplývá, že na samém konci zimy a začátku jara lze teoreticky během jediné noci spatřit prakticky všechny položky slavného soupisu nejjasnějších objektů "vzdáleného vesmíru" severní oblohy. Stačí jen, aby vám přálo trochu štěstí na počasí a aby jste byli velice dobře připraveni.

A od toho už je jen krok k "Messierovskému maratónu". Vymysleli si jej pro zábavu, motivaci k pozorování a získávání nových zkušeností astronomové amatéři v severní Americe. "Běhá" se už mnoho desítek let. Samozřejmě, že jako každý maratón není ani tento jednoduchý. Obzvlášť když "pravověrní sportovci" při něm zakazují používat tzv. dělené kruhy, natož pak další moderní automaticky naváděné dalekohledy.

V roce 2011 připadá měsíční úplněk na 19. března, tedy na čas, který je pro pořádání Messierovského maratónu nejvhodnější. Takže vhodný čas novů se dostává do již méně příznivých datumů 4. března či 3. dubna. Právě to je důvod proč jsme letošní "domácí" Messier maratón z obvyklé týdenní délky rozšířili na celý měsíc. Pokusit se o co nejlepší výsledek máte tedy možnost od 1. března až do 2. dubna. Maratón bude součástí pozorovacího víkendu, který se na hvězdárně uskuteční ve dnech 1. - 3. dubna. V Rokycanech na hvězdárně se sejdeme v sobotu 2. dubna po poledni k vyvrcholení celé akce. Při našem snažení nám často situaci komplikuje nepřízeň počasí. Proto je pro účastníky maratónu připravován i další program. Bude tomu tak i letos. Na odpoledne 2. dubna (15 hod) je připravena přednáška ředitele Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy, pana Ing. Marcela Grüna, s názvem "50 let od Gagarina", která bude volně přístupná i široké veřejnosti.

Se západem Slunce pak už na hvězdárně budou zúčastnění pozorovatelé vyhlížet nad západním obzorem první objekty Messierova katalogu a v průběhu noci se budou snažit překonat dosavadní rekord v počtu spatřených objektů, který činí 69 objektů. Jejich snaha by měla vyvrcholit v neděli za postupujícího svítání, kdy se dostanou do strhujícího finiše svého celonočního "běhu".

Leč pro rok 2011 je zde přeci jen jedna novinka. Zúčastněným maratónským běžcům totiž nabízíme prostoje mezi hledáním jednotlivých messierovských objektů proložit i tělesy sluneční soustavy. Z planet to bude samozřejmě především Saturn, ale nezapomeňte ani na Merkur brzy večer případně Venuši za svítání. Ale nabídka je ještě bohatší. Na nebi bude k dispozici kometa, byť velice slabá:

Comet R.A. Decl. r d Elong m1 Best Time(A, h)

2. dubna 2011

103P/Hartley

7 50.25

3 39.0

2.172

1.677

105

13.3

19:44 (13, 43)

Ale s menšími obtížemi naleznete také planetky hlavního pásu, respektive trpasličí planetu Ceres:

Planet R.A. Decl. mag

3. dubna 2011

(1) Ceres

22:36:21

-16:55.4

9.3
(2) Pallas 20:07:33 +10:35.8 10.4
(3) Juno 11:13:17 +07:05.4 9.5
(4) Vesta 20:07:49 -18:57.6 7.6

Setkat se můžeme také se sporadickými meteory a není ani vyloučeno, že zahlédnete přelétající družici ISS (3. 4. 2011; 1:58:00 UT; 16° E; -0,8 mag) či záblesk Iridia (2. 4. 2011; 19:07:03 UT; 26° N; -3 mag).

S východem Slunce bude pro každého z pozorovatelů, který překoná hranici 50 nalezených objektů, připraven speciální diplom. Nezbývá něž si přát, aby nám v roce 2011 přálo počasí a dovolilo užít si naplno naši soutěž.

Převzato: Hvězdárna v Rokycanech. Další informace naleznete též na stránce Západočeské poboočky ČAS.
O autorovi

Karel Halíř

Karel Halíř

Astronom a popularizátor astronomie, ředitel Hvězdárny v Rokycanech a aktivní člen Zákrytové a astrometrické sekce ČAS. Pravidelně podává pod hlavičkou společnosti informace o těch nejzajímavějších úkazech nejen ze světa zákrytů hvězd Měsícem nebo planetkami. Informace rozesílá především formou zákrytových zpravodajů nebo populárním nepravidelným zpravodajem "Dneska by to možná šlo...". Pro odběr zpravodajů a alertů jej kontaktujte na stránkách rokycanské hvězdárny.19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »