Ufounci v nákupním centru Chodov V sobotu 23. května odpoledne proběhla zahajovací show velké výstavy o pozemských i nepozemských záhadách a mimozemských civilizacích v Nákupním centru na pražském Chodově. Akce populární formou přibližuje téma mimozemského života, UFO, kosmonautiku i astronomii.
Panel Astronautické sekce ČASDesítky zelených ufounků (prý jich je celkem 75) doprovázejí řadu panelů, vitrín a modelů zaměřených na nejrůznější pozemské i mimozemské záhady - od fenoménu UFO (jeho pozorování, vlivu na literaturu a film), přes obrazce v obilí, podivuhodná zvířata (Lochneska, Olgoj chorchoj, tasmánský tygr), až po místa spojená se záhadami - Stonehenge, Planina Nasca, Area 51, Roswell. Zastoupeny jsou i meteority, astronomie a kosmonautika.
Asi nejzajímavějším exponátem na výstavě je velmi dobře zpracovaný přistávací modul kosmické lodě, se spoustou tlačítek a volně přístupný především mladým zájemcům.
Kosmická raketa na Chodově Dá se předpokládat, že za měsíc, po který bude výstava v prostorách Centra Chodov umístěna (21. 5. - 21. 6. 2009) uvidí alespoň její část veliké množství návštěvníků. Celý projekt je dost podobný výstavě v brněnské Vaňkovce, která ovšem byla zaměřena čistě "kosmonauticky". Tady je sice hodně "záhadologie", přesto si myslím, že většina panelů je udělána, i přes kontroverzní témata, velmi korektně a návštěvníkům nijak nevnucuje jednostranné názory (jak se původně dalo očekávat).
Součástí programu bude i řada přednášek - tam, bohužel, je již výběr témat mnohem poplatnější "ufologii" - z ostatních témat prezentovaných na panelech výstavy je zastoupena pouze kosmonautika mojí přednáškou: Program Apollo - opravdu jsme byli na Měsíci? 31. 5. pro veřejnost (začátek vždy v 14, 15, 16 a v 17 hodin) a 2. 6. pro školy (začátek vždy v 9 a 10 hodin). Škoda, i v přednáškách se mohla více objevit astronomie, meteority a další zajímavá témata.
Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“,
jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč
12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236