Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Napište básničku a vyhrajte

Napište básničku a vyhrajte

Kartička pro děti
Kartička pro děti
Umíte psát básničky? Napište krátkou báseň či rýmovačku na téma světelné znečištění. Nejzdařilejší oceníme.

Thingbig
Thingbig
Inspirovat se můžete třeba již vydanou kartičkou pro děti (úvodní snímek), kterou v loňském roce vydala Česká astronomická společnost ve spolupráci se skupinou mladých lidi kolem projektu Výzkum a popularizace světelného znečištění Ten je podporován Nadací O2 z programu Think big.

A že nevíte, o čem psát? Námětů je celá řada. Například o "velké hmyzí lásce k lampám", nebo o hvězdách, které "dosvítily". Jen pamatujte, že báseň má být pro děti a nejlepší bude "oilustrována" a vydána jako pokračování již vydané kartičky.

A o co se hraje? Nejlepší báseň dostane knihu Evropská jižní observatoř a česká astronomie, autorům dalších zdařilých básní pošleme drobné věcné ceny a publikace. Porota si vyhrazuje právo cenu neudělit v případě, že nebude žádná ze zaslaných básní vyhovovat požadavkům. Své básně posílejte na emailovou adresu kondziolkajan@seznam.cz, uzávěrka je 30. 6. 2012.




O autorovi

Jan Kondziolka

Jan Kondziolka

Narodil se v roce 1985 v Karviné, kde doposud žije. Mezi lety 2005 a 2009 působil jako redaktor Instantních astronomických novin. Po zániku IAN píše pro Astronomie.cz a Astro.cz. Píše hlavně o světelném znečištění, ale zabývá je jím také prakticky - jeho měřením, popularizací; realizoval také několik grantových výzev a stojí za vznikem Beskydské oblasti tmavé oblohy. K jeho koníčkům kromě astronomie patří hasičství, focení, jízda na kole a chov králíků.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »