Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Konference Proměny noci

Konference Proměny noci

Silné umělé osvětlení zcela zbytečně svítící do volné noční krajiny
Autor: Světelné znečištění

Česká astronomická společnost ve spolupráci s CHKO Beskydy pořádá mezioborovou konferenci, jejímž jednotícím tématem bude tma, noc, noční přidané světlo, proměny nočního prostředí. Konference se koná v Planetáriu Ostrava v sobotu 4. 3. 2023, program bude začínat od 9 hodin, s možností pokračování do nočních hodin s možností odborných ukázek či astronomického pozorování.  

Program

 • 9:00 – 9:10   Úvodní slovo
 • 9:10 – 9:30   Přehled nejvýznamnějších zdrojů světelného znečištění, Jan Kondziolka, astronomie
 • 9:35 – 10:20   Zdravotní rizika umělého osvětlení, Petra Macounová, epidemiologie
 • 10:20 – 10:35   Přestávka
 • 10:35 – 11:15   Světlušky mezi houbami, Roman Maňák, mykologie
 • 11:20 – 12:10   Filosofická cesta do kosmu, Lenka Naldoniová, Vladimír Šiler
 • 12:10 – 13:30   Oběd
 • 13:30 – 14:20   Vliv umělého světla v noci na hmyz, Petr Pyszko, entomologie
 • 14:25 – 15:15   Proč z nebe mizí hvězdy? Michal Bareš, astronomie
 • 15:15 – 15:30   Přestávka
 • 15:30 – 16:20   Umělé osvětlení z pohledu ochrany netopýrů, Petr Wolf, chiropterologie
 • 16:30 – 17:30   Legislativní a regulační nástroje k omezení světelného znečištění, Pavel Suchan
 • od 17:30   Večeře a diskuze
 • od 19:00   Terénní ukázky v okolí hvězdárny

Návratka

Typický příklad nevhodného osvětlení, které svým světlem v noci obťěžuje obyvatele domu. Je potřeba svítit pouze dolu na chodník, nikoli lidem do bytů! Autor: Světelné znečištění
Typický příklad nevhodného osvětlení, které svým světlem v noci obťěžuje obyvatele domu. Je potřeba svítit pouze dolu na chodník, nikoli lidem do bytů!
Autor: Světelné znečištění
Účast není podmíněna odesláním návratky, je možné dorazit i „neohlášeně“. Konference však bude nejen o přednáškách, ale zejména o možnosti diskuze s odborníky, proto bychom rádi znali předpokládaný počet návštěvníků k zajištění dostatku pohoštění v kuloárních diskuzích :-) Prosíme o zaslání informace o počtu přihlašovaných účastníků na email kondziolkajan@seznam.cz a sdělení, zda se zúčastníte oběda a večeře.

Účastnický poplatek, strava

Účastnický poplatek je stanoven v dobrovolné výši. Stravné je 150 Kč za oběd, 50 Kč za večeři v místě konání. Bude zajištěn teplý oběd, výběr ze dvou jídel vč. polévky, večeře formou obložených mís také v místě konání. Drobné občerstvení po celou dobu konání je v rámci účastnického poplatku. Případné dietní požadavky prosím uveďte v návratce.

Ubytování, doprava

Organizátoři mají omezenou možnost ubytování, případně odvozu z nádraží. V případě potřeby prosím připojte požadavek do návratky. Nejbližší zastávkou MHD k místu konání (Planetárium Ostrava) je autobus Krásnopolská, cca 5 min chůze.

Pořádající instituce

Hlavním pořadatelem je Česká astronomická společnost za spoluúčasti správy CHKO Beskydy, kdy se akce koná v rámci společných oslav 10. výročí založení Beskydské oblasti tmavé oblohy a 50. výročí založení CHKO Beskydy. Významná část přednášejících působí na Ostravské univerzitě. Akce se koná za laskavého hostitelství Planetária Ostrava. Za Českou astronomickou společnost jsou pořádajícími složkami její Ostravská pobočka, Společnost pro meziplanetární hmotu a odborná skupina Temné nebe.

Kontakt

Jan Kondziolka, kondziolkajan@seznam.cz, tel. 777814074

Srovnání jasu noční oblohy ve městě (vlevo), typické venkovské oblohy (uprostřed) a horské oblohy na Šumavě (vpravo). I velmi odlehlé lokality, jako je Šumava, jsou světelným znečištěním postiženy, u obzoru je zesvětlání oblohy od vzdálených měst stále velmi patrné. Autor: Světelné znečištění
Srovnání jasu noční oblohy ve městě (vlevo), typické venkovské oblohy (uprostřed) a horské oblohy na Šumavě (vpravo). I velmi odlehlé lokality, jako je Šumava, jsou světelným znečištěním postiženy, u obzoru je zesvětlání oblohy od vzdálených měst stále velmi patrné.
Autor: Světelné znečištěníPřevzato: Světelné znečištěníO autorovi

Jan Kondziolka

Jan Kondziolka

Narodil se v roce 1985 v Karviné, kde doposud žije. Mezi lety 2005 a 2009 působil jako redaktor Instantních astronomických novin. Po zániku IAN píše pro Astronomie.cz a Astro.cz. Píše hlavně o světelném znečištění, ale zabývá je jím také prakticky - jeho měřením, popularizací; realizoval také několik grantových výzev a stojí za vznikem Beskydské oblasti tmavé oblohy. K jeho koníčkům kromě astronomie patří hasičství, focení, jízda na kole a chov králíků.

Štítky: Planetárium Ostrava, Světelné znečištění, Astronomická konference


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »