Na jaře letošního roku přijel do Česka americký astronaut Andrew Feustel. Měl zde úžasné několikadenní turné, v rámci něhož navštívil snad každý kout naší republiky. Setkal se se stovkami nadšenců, pózoval na stovkách fotografií, odpověděl na desítky dotazů novinářů. Jedno setkání s novináři bylo ale tak trochu nevšední…
Dětští redaktoři s Krtkem astronautemDruhý den své návštěvy Ostravy na něj v hotelovém salónku čekala skupina pěti redaktorů školního časopisu (Za)školáček ze základní školy v Hnojníku, kdy nejmladšímu tou dobou bylo 10 let! Rozhovor se samozřejmě odehrával v angličtině, otázky měly děti přichystány na základě pečlivých rešerší. Pouze výjimečně s překladem dopomohla paní angličtinářka. Doprovod kromě paní knihovnice, která vede tento novinářský kroužek, tvořila také redaktorka ČRO Ostrava paní Romana Kubicová. Netočila však reportáž o příjezdu amerického astronauta do Ostravy, ale o cestě dětí z malé vesnice za Frýdkem – Místkem na interview s americkým astronautem. Reportáž si můžete poslechnout ZDE.
A jak téma děti zpracovaly? Pokud čekáte jeden článek na školním webu, jste na velkém omylu! Zde je odkaz na speciální vydání časopisu (Za)školáček, kompletně věnovaný kosmonautice, plný originálních textů, které svou kvalitou v mnohém předčí práci profesionálních novinářů.
Narodil se v roce 1985 v Karviné, kde doposud žije. Mezi lety 2005 a 2009 působil jako redaktor Instantních astronomických novin. Po zániku IAN píše pro Astronomie.cz a Astro.cz. Píše hlavně o světelném znečištění, ale zabývá je jím také prakticky - jeho měřením, popularizací; realizoval také několik grantových výzev a stojí za vznikem Beskydské oblasti tmavé oblohy. K jeho koníčkům kromě astronomie patří hasičství, focení, jízda na kole a chov králíků.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.
Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech
„Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu