Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Opravdu Vám nechyběl? - Den hvězdáren a planetárií

Opravdu Vám nechyběl? - Den hvězdáren a planetárií

Noc nad hvězdárnou
Autor: Petr Horálek.

Stalo se již velkou tradicí oslovit návštěvníky a hlavně potenciální návštěvníky různých institucí například za pomoci „Noci v knihovně, v kostele, v muzeu… či kdekoliv jinde…“. Ovšem pro české milovníky astronomie podobná akce chyběla. Tedy, „Den hvězdáren a planetárií“ je tu – v letošním roce v pátek 15. března 2019.

Skvrna Autor: Richard Kotrba
Skvrna
Autor: Richard Kotrba
Ano, zní to možná podivně, vždyť hvězdárnu máme mnohdy spojenu s noční návštěvou jakési kulovité budovy s dlouhými „trubami“, skrze které se díváme na Měsíc či Saturna. Nu ano, to je jistě správné, ale jsou i hvězdárny, a je jich většina, ne-li všechny, které nás uvítají i ve dne. Buď třeba opět u dalekohledu, kterým můžeme pozorovat naše Slunce, nebo se lze i ve dne kochat umělou noční oblohou pod kopulí některého z našich planetárií. Nu a „den“ navíc v sobě zahrnuje vlastně jak den, tak i noc, tedy celých 24 hodin, dobu světla i tmy.

Logo AsHaP Autor: Marcel Bělík
Logo AsHaP
Autor: Marcel Bělík
Asociace hvězdáren a planetárií proto vyhlásila český „Den hvězdáren a planetárií“, tedy den, kdy bychom chtěli všem astronomii milovným lidem připomenout, že nad našimi hlavami se nachází obloha, po které se pohybují hvězdy, planety, Měsíc i Slunce, tu a tam se mihne meteor či kometa, tu a tam kosmická stanice či družice, a že na toto vše se můžeme podívat jednak svýma očima, jednak dalekohledy a jednak prostřednictvím projektorů našich planetárií.

Rok 2019 je prvním ročníkem tohoto „Dne“. Prvním, zkušebním, pokusným, ale v každém případě začínajícím. Jeho datum byl pro rok 2019 stanoven na 15. března. Pokud byste se chtěli v tento den podívat na některou z Vašich oblíbených či blízkých hvězdáren, shlédněte prosím její webovské stránky či plakáty, zda je hned v tomto prvním roce do projektu zapojena, a zda a v jakém čase se na ni můžete přijít podívat. Ovšem, i kdyby nebyla, stejně tam určitě v otvírací době zajděte, prostor nad našimi hlavami vždy stojí za podívání.

Kopule Autor: Marcel Bělík
Kopule
Autor: Marcel Bělík
Ovšem, i když nestihnete využít Den hvězdáren a planetárií letos, nebo bude zataženo, nebo se Vám prostě nebude chtít, budete mít možnost i v letech příštích. Termín však není pevný. Vzhledem k nejrůznějším soumrakovým, pozorovacím, pracovním i odpočinkovým faktorům je stanoven na pátek nejblíže první čtvrti v březnu každého roku.  Takže si můžete udělat i plán dlouho dopředu …

Den hvězdáren a planetárií 15. března 2019 je tu a je na nás a na Vás, jak s ním naložíme. Ovšem ať tak či tak, kdykoliv se podíváte na nějakou z našich hvězdáren, jistě nebudete zklamáni.

V současné době jsou do Dne hvězdáren a planetárií 2019 zapojeny tyto hvězdárny:

  • Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy - 16:30 na Štefanikově hvězdárně premiéra animovaného filmu pro děti Ťulda a hvězdy. Štefanikova hvězdárna otevřena 14-18 a 19-21 hodin. (http://www.planetum.cz/)
  • Hvězdárna v Rokycanech a Plzni (http://hvr.cz/)
  • Hvězdárna Veselí nad Moravou (http://www.hvezdarna-veseli.cz/)
  • Hvězdárna Vsetín (V pátek 15. 3. 2019 od 9:00 do 21:00 hodin zdarma prohlídka hvězdárny a meteorologické stanice, pozorování Slunce či večerní astronomické pozorování. (http://www.muzeumvalassko.cz/objekty/hvezdarna-vsetin/)
  • Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové (http://www.astrohk.cz/)
  • Hvězdárna a planetárium České Budějovice (http://www.hvezdarnacb.cz/)
  • Hvězdárna v Úpici (http://www.obsupice.cz)
  • Hvězdárna v Prostějově - Muzeum a galerie v Prostějově (Vstupné zdarma. Hvězdárna bude otevřena od 15:00 do 20:30. 15:00 Pozorování Slunce, 18:00 Podivuhodná difrakce, 19:30 Pozorování hvězdné oblohy, https://www.hvezdarnapv.cz/)
  • Techmania Science Center o.p.s. v Plzni (od 13:00 pozorování Slunce, od 15:45 kosmonautická přednáška v planetáriu, tyto akce zdarma, https://techmania.cz/cs/)
  • Hvězdárna F. Nušla v Jindřichově Hradci - bohatý program pro děti i dospělé (http://www.hvezdarnajh.cz/)
  • Hvězdárna Žebrák (http://www.hvezdarnazebrak.cz/)
  • Hvězdárna Valašské Meziříčí, p.o. - od 15 do 18 hodin exkurze po areálu, v 18 hodin přednáška a v 19 hodin začíná astronomické pozorování (https://www.astrovm.cz)

  • Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích - denní pozorování ve 13, 14,15 a 16 hod, večerní ve 20 a 21. 17:30 prezentace dalekohledu SHOT, v 17 pohádky, v 19 ukázka planetária (www.hapteplice.cz).

  • Astronomická společnost Chomutov - od 18 hodin prezentace na téma Hvězdárny a planetária v ČR (http://www.astro21.cz/)




O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.

Štítky: Noc hvězdáren a planetárií


45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní král

S ohledem na počasí a do údolí se valící vlny mlhy mě velmi mile překvapil velmi pěkný seeing s klidným obrazem jak vizuálně přes okulár, tak na displeji notebooku přes planetární kameru.

Další informace »