Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Osobní vzpomínka na Zdeňka Horského

Osobní vzpomínka na Zdeňka Horského

Dnes již legendární kniha Vesmír
Dnes již legendární kniha Vesmír
Dnes, 11. března 2009 by se historik astronomie RNDr. Zdeněk Horský, CSc., dožil osmdesáti let. Studoval filosofii a hudební vědu na Filosofické fakultě UK a astronomii a matematiku na Přírodovědecké fakultě UK. Pod vlivem profesora Otakara Zicha, též mého učitele, se soustředil na dějiny vědy.

Ráda jsem Zdeňka Horského potkávala, jeho několik vět pro mě vždy znamenalo povzbuzení na několik týdnů. Díky svému dílu s námi žije dál jako spoluautor Poznávání vesmíru, Dějin exaktních věd v českých zemích do konce 19. století či encyklopedického Vesmíru. Monografii Kepler v Praze bereme v době přípravy Keplerova muzea často do ruky. Horského nová datace pražského orloje změnila pohled na dobu jeho vzniku, takže na jaře příštího roku vzpomeneme při konferenci v Karolínu 600. výročí Šindelova modelu. Při procházkách Prahou nás vždy upoutal Dr. Horského kosmologický výklad výzdoby Staroměstské mostecké věže. Jeho náhlým odchodem 8. května 1988 před více než dvaceti lety zůstalo mnoho nedokončeno.

Při našem společném výletě v roce osmdesátém ve vánici na krkonošských vrcholcích jsme poslouchali hučení větru a diskutovali o Keplerových Harmoniích světa, a pak nám Zdeněk Horský věnoval svůj Vesmír se vzpomínkou na hory a hvězdy, které jsme tehdy neviděli. Zato Zdeňka Horského mám často před očima a s respektem pokračuji v hledání odpovědí na otázky v tehdy započatém rozhovoru.

Prosím členy ČAS a všechny astronomy, aby se ctí vzpomněli osobnosti, která pro nás mnoho znamenala, nejlépe otevřením některé z jeho knih.




O autorovi



31. vesmírný týden 2025

31. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 7. do 3. 8. 2025. Měsíc dorůstající do první čtvrti je nízko na večerní obloze. Mars již večer prakticky zmizel z dohledu. Zbývá tedy pohled na planety ráno, kde je nejvýše Saturn a níže Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Místy, zatím na tmavé obloze, můžeme především nad ránem spatřit nějaké první Perseidy. Falcon 9 startující s družicemi TRACERS zažil odklad kvůli výpadku proudu a poté vytvořil na obloze světelný sloup. Padáky mise ExoMars otestovány. Před 30 lety letěla družice Magion 4 a před 415 lety nakreslil Galileo cosi kolem Saturnu, šlo o první záznam prstenců.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »