Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Seminář 600 let pražského orloje

Seminář 600 let pražského orloje

Pohled na závaží orloje a zadní stranu kalendářového kola
Pohled na závaží orloje a zadní stranu kalendářového kola
Seminář u příležitosti výročí stavby pražského orloje se koná 27. března 2010 od 14 do 17 hod. v Modré posluchárně v Karolínu v Celetné ul. č. 20 ve 2. patře, Praha 1.

Harmonogram přednášek: Pražskému orloji je 600 let - RNDr. Z. Šíma, CSc. AU AV ČR, Zázemí staroměstského orloje v pražské astronomické škole - PhDr. A. Hadravova, CSc., USD AV ČR, Matematické a astronomické omyly provázející pražský orloj - prof. RNDr. M. Křížek, DrSc., MU AV ČR, Antický předchůdce středověkých orlojů, doc. RNDr. P. Hadrava, DrSc., AUAV ČR, Evropské astronomické orloje, doc. RNDr. Martin Šolc, CSc., AU UK, Mistr Jan Ondřejův, zv. Šindel - pravděpodobný tvůrce matematického modelu pražského orloje, doc. RNDr. Alena Šolcová, Ph.D.

Seminář pořádá společně s Historickou sekci ČAS několik institucí: Astronomický ústav UK, JCMF, redakce časopisu PMFA, Matematicky ústav AV ČR a Fakulta informačních technologií.

Ke stažení: plakát, program




O autorovi



29. vesmírný týden 2026

29. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2026. Měsíc bude v novu. Večer je nízko na západě Venuše a Měsíc se k ní přiblíží v pátek večer. Ráno je vidět Saturn se slabým Neptunem a nízko nad severovýchodem už i Mars a Uran. Aktivita Slunce je nyní nízká. Vyhledat můžeme kometu 10P/Tempel 2 a jednu z mnoha supernov v malé galaxii poblíž Velkého vozu. Čínský nosič CZ-10B má znovupoužitelý první stupeň, který hned napoprvé úspěšně přistál. SpaceX finišuje testy Super Heavy Starship směrem k testovacímu letu, který se může uskutečnit už v noci na čtvrtek. Před 60 lety probíhala testovací mise Gemini 10 a vzpomínáme rok narození prvního Američana na oběžné dráze, Johna Glenna.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 10P/Tempel

Snímek širšího okolí komety 10P/Tempel v souhvězdí Kozoroha. Složeno z 11 expozic po 60 sekundách. Výsledek je proti originálu 4x zmenšený.

Další informace »