Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Ostravský astronomický víkend 2011

Ostravský astronomický víkend 2011

Ostravský astronomický víkend
Ostravský astronomický víkend
Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy pořádá již od roku 1993 (zpravidla v druhé polovině září) seminář pro širokou veřejnost Ostravský astronomický víkend. Náplní semináře jsou přednášky na vybrané astronomické téma, které si připravují osobnosti z významných českých astronomických institucí. Ten letošní se uskuteční o víkendu 10. - 11. září 2011.

V dnešní době si prakticky nelze představit vědní obor, který by byl zcela izolovaný od ostatních. Naopak - provázanost různých oblastí vědy a techniky je čím dál větší a také přináší své výsledky.

Letošní Ostravský astronomický víkend bude exkurzí do vědních oborů, které spolupracují s vědami o vesmíru, avšak nejsou jejich součástí.

Program semináře:

sobota 10. 9. 9:30 - 10:00 prezence, zahájení
  10:00 - 12:15 Astroinformatika a Virtuální observatoř
aneb
jak nahnat astronomy od dalekohledů k počítačům
 
    RNDr. Petr Škoda, Ph.D. 
Astronomický ústav AV ČR, Ondřejov
  12:15 - 14:00 přestávka na oběd
  14:00 - 16:30

Astrobiologie
aneb
život mezi hvězdami

    Mgr. Tomáš Petrásek
Fyziologický ústav AV ČR, Praha
  16:45 - 18:00

Medicína z vesmíru
aneb
jak kosmonautika zachraňuje životy na Zemi

    Pavel Boháček
    Human Exploration Projects
neděle 11. 9. 9:00 - 11:45

Vznik fyziky, chemie a biologie
aneb
velký třesk za všechno může

  RNDr. Jiří Grygar, CSc.
Fyzikální ústav AV ČR, Praha

V případě zájmu se můžete na seminář přihlásit e-mailem na adresu ivana.ceskova[zavináč]vsb.cz. Vstupné na celý seminář 230 Kč (v této částce je započítán i Sborník ze semináře), vstupné na jednotlivé přednášky je 50 Kč, sborník ze semináře je možné zakoupit také za 50 Kč.

Studenti (SŠ i VŠ) mají vstup zdarma!

Převzato: planetarium.vsb.cz.




O autorovi



51. vesmírný týden 2025

51. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 12. do 21. 12. 2025. Měsíc bude v novu. Nastává zimní slunovrat. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Aktivita Slunce se opět snížila. Stále je na obloze několik zajímavých slabších komet. Geminidy nyní budou slábnout. Astronauti mise Artemis II by měli testovat v lodi Orion. Raketa Atlas V poletí s dalšími družice konstelace Amazon Leo. Vrátila se tříčlenná posádka ISS v kosmické lodi Sojuz MS-27. Před 60 lety se na oběžné dráze nacházely v těsné blízkosti kosmické lodě Gemini 6A a Gemini 7.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Magellanovy oblaky

Fotografováno v severním Chile poblíž hvězdárny Observatorio Cerro Mamalluca, fotoaparát Panasonic Lumix DMC FZ200 na stativu bez dalekohledu, clona 2,8, ISO 3200, exp. 15 sec, neupravováno. Nejsem astrofotograf, jedná se o amatérský pokus pořízený během cestování po Chile

Další informace »