Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pošli svůj experiment na práh vesmíru

Pošli svůj experiment na práh vesmíru

start stratosfériského balónu - Společně do stratosféry Autor: Společně do stratosféry
start stratosfériského balónu - Společně do stratosféry
Autor: Společně do stratosféry
Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace Zlínského kraje a nezisková Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) se sídlem v Bratislavě vyhlašují studentskou soutěž s názvem Společně do stratosféry. Soutěž dává žákům a studentům možnosti vlastní tvořivé práce. Předmětem soutěže jsou nápady, náměty a návrhy na experimenty, pokusy či přístroje pro výzkumy a měření realizovatelná na gondole stratosférického balónu.

Tisková zpráva č. 3 projektu Společně do stratosféry.

Soutěž je vyhlášena ve Slovenské republice i v České republice. S ohledem na předchozí zkušenosti předpokládáme, že při každém ze dvou startů stratosférického balónu, které se uskuteční na jaře roku 2014, bude vyneseno 3 až 5 studentských experimentů.

Společně do stratosféry - logo Autor: Společně do stratosféry
Společně do stratosféry - logo
Autor: Společně do stratosféry
Úspěšní soutěžící či soutěžní týmy budou mít možnost nejen realizovat svůj návrh na experiment, pokus, měření či přístroj, ale také se osobně zúčastnit vypuštění stratosférického balónu s jejich vlastním experimentem. Budou se moci podílet na monitorování letu, příjmu vědeckých dat i jejich zpracování. Přístroj či experiment mohou sami navrhnout, sestrojit i vyrobit, ale stejně tak mohou podat jen návrh a experiment se budeme snažit v rámci možností projektových týmů a rozpočtu sami realizovat a před vypuštěním odzkoušet.

Soutěžní návrhy je možné přihlašovat průběžně od 1. 12. 2013 do 28. 2. 2014. Studentské lety jsou plánovány na duben a květen roku 2014.

Fond Mikroprojektů OP SR-ČR Foto: Fond Mikroprojektů OP

Projekt byl zahájen v červenci 2013 a bude ukončen v červnu 2014. Je spolufinancovaný Evropskou unií, z prostředků Fondu Mikroprojektů spravovaného Regionem Bílé Karpaty. Podrobnější informace o projektu a vyhlášené soutěži najdete na následujících internetových stránkách: www.astrovm.projekt a www.astrovm.soutez

Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí, příspěvková organizace
Jakub Kapuš, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »