Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pozorování hvězdné oblohy v Kadani

Pozorování hvězdné oblohy v Kadani

Pozorování v Kadani
Autor: Jaroslav Landa

V sobotu 15. 8. 2015 se uskutečnilo v zahradě Františkánského kláštera v Kadani další pozorování hvězdné oblohy pro širokou veřejnost s RNDr. Pavlem Pintrem, Ph.D, který s sebou přivezl hvězdářský dalekohled. Takové akce začínají mít již svojí tradici a každá další akce přivítá více a více zájemců o astronomická pozorování. Tentokrát se sešlo asi 60 účastníků včetně 20 dětí a studentů školního věku z blízkého a i vzdálenějšího okolí.

Ještě za světla Dr. Pavel Pintr představil zájemcům hvězdářský dalekohled, pověděl o základních parametrech dalekohledu, o jeho příslušenstvích, představil montáž napojenou na autobaterii, která umožňovala sledovat daný objekt po celou dobu pozorování. Poté se velmi poutavě rozhovořil o prvních hvězdách, které skrz polorozpadlou oblačnost začali pomrkávat na dychtivé pozorovatele. Dozvěděli jsme se tak o životě hvězd, o jejich velikostech a ohromných vzdálenostech. Dokonce jsme zjistili, že některé hvězdy nejsou osamocené, ale u některých z nich existují i další hvězdní průvodci. Posluchačům se tak otevřel vesmír mnohem více, než jak ho vnímali ještě před tímto setkáním. Oblačnost se pomalu rozpadala a Dr. Pavel Pintr nastavil dalekohled na dvojhvězdu Mizar – Alcor do souhvězdí Velkého Vozu. V průběhu pozorování laserovým ukazovátkem představil souhvězdí letní oblohy včetně letního trojúhelníku hvězd – Vega, Deneb, Altair.

Poté byl dalekohled nastaven na nejkrásnější planetu Sluneční soustavy – Saturn. To byl také zlatý hřeb celého večerního pozorování. V okuláru jsem spatřila malou slzičku. Po chvilce pozorování se slzička změnila na prstenec s kuličkou uvnitř prstence! Konečně jsem na vlastní oči spatřila prstenec u Saturna! Byl to prostě úžasný zážitek, na který jen tak nezapomenu.

Pozorování v Kadani Autor: Jaroslav Landa
Pozorování v Kadani
Autor: Jaroslav Landa
V průběhu pozorování se mraky rozehnaly a my jsme spatřili i několik jasných meteorů – Perseid. Konečně už vím, jaký je rozdíl mezi meteorem a meteoritem, který nám objasnil Dr. Pavel Pintr svým odborným výkladem. Dokonce jsme společně sledovali i několik slabších družic za pomoci aplikace chytrých telefonů.

Po planetě Saturn následovaly objekty vzdáleného vesmíru. Dívali jsme se na otevřenou hvězdokupu v souhvězdí Persea, fascinovalo mě to množství hvězd v okuláru! Nemohla jsem odtrhnout od toho oči. Poté jsme se podívali i na galaxii v Andromedě, nejvzdálenější objekt viditelný pouhým okem ze severní hvězdné oblohy. Nakonec naše putování po vesmíru jsme zakončili pozorováním kulové hvězdokupy v Herkulu.

Úžasná teplá noc pod hvězdnou oblohou mě moc nadchla a už teď se těším na úplné zatmění Měsíce, které nastane již na konci září. Ráda bych proto poděkovala RNDr. Pavlovi Pintrovi, Ph.D za úžasnou odbornou přednášku i pozorování a také KZK Kadaň za zprostředkování tohoto krásného setkání.

Krásný report zaslala redakci anonymní pozorovatelka, i tak děkujeme a rádi zveřejňujeme.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Večer pod hvězdami v Kadani
[2] Setkání pod hvězdnou oblohou Kadaně



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Kadaň, Pozorování 


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »