Pozorování při táboře 2010. Autor: Věra BartákováNabídek na letní akce pro dospělé milovníky nočního nebe je několik. Co když se ale o astronomii zajímají děti? Samozřejmě, ty jezdí na astronomické tábory! Na letošní rok je jich připraveno zase o něco více než dřív a o některých už se na těchto stránkách už psalo. Sekce pro děti a mládež letos připravila dokonce tři tábory. Blíží se uzávěrka přihlášek a zbývá už jen několik volných míst. Pokud tedy stojíte o to prožít několik zajímavých dní v krásném prostředí a převážně pod oblohou (ať už denní nebo noční), neváhejte.
První z našich táborů je pouze týdenní. Koná se v krásném prostředí severních Čech, v oblasti pokryté ze 75 % lesy. Naší základnou bude Camp Valdek u Starých Křečan. Výhodou místa je čistá příroda, malé světelné znečištění a možnost pozorovat přímo před chatkami. Program je bohatý, pestrý, zaměřený na aktivitu mladých astronomů a motivovaný celotáborovou hrou. Začínáme v pátek 29. července a rozejdeme se v sobotu 6. srpna. Další informace a přihlášky jsou dostupné na stránkách Domu dětí a mládeže v Rumburku.
Noční pozorování při táboře 2010. Autor: Věra BartákováDalším "dvojitým" táborem je již osvědčený Astronomicko-kosmonautický tábor v Říčkách v Orlických horách. Dvojitý proto, že jsme letos prvně rozdělili táborníky do dvou skupin, na začátečníky a pokročilé. Oba tábory začínají 19. srpna, začátečníci končí v neděli 28. srpna, pokročilí až v úterý 30. srpna a ani tady se světelným nebo jiným znečištěním bojovat nebudeme. Začátečníci, tak jako v minulých letech, budou bydlet v penzionu Ski klub. Tábor pro ně bude (také tradičně) 10 denní a program zaměřený na základy astronomie a kosmonautiky. Pokročilí budou mít vlastní penzionek a vlastní program, ve kterém se do tajů astronomie a kosmonautiky ponoříme u trochu hlouběji. Neznamená to však, že by naši pokročilí museli prokázat nějaké důkladné znalosti! Jde nám především o to, umožnit dětem, které už na nějakém astronomickém táboře byly, chodí do astronomického kroužku nebo se jinak zajímají o astronomii či kosmonautiku, rozšířit si své dosavadní znalosti a naučit se něco nového. Protože se v minulých letech ukázalo, že 10 dní je na náš bohatý program málo, prodloužili jsme pro pokročilé dobu tábora na 12 dní. I tak se nám určitě z Říček opět nebude chtít odjet...
Vyhledávání v mapě oblohy při táboře 2010. Autor: Věra BartákováKromě astronomického a kosmo programu nás samozřejmě čeká také spousta her, celodenní výlet, táboráky, raketový den a další činnosti, které k letním táborům neodmyslitelně patří. Máme pozvané i zajímavé hosty. Část programu a celotáborová hra budou pro obě skupiny táborníků společné, dělit se budeme jen na vlastní astro a kosmo bloky. Další informace a přihlášky najdete na stránkách ZO ČSOP Žlutý květ.
Uzávěrka přihlášek pro všechny tři tábory je 15. května, případné dotazy ráda zodpovím na telefonu 737 826 352.
Na viděnou pod krásnou oblohou Lužických nebo Orlických hor se těší Věra Bartáková a Sekce pro děti a mládež ČAS.
Je rodačka z malého města Varnsdorfu, kde absolvovala základní i střední školu. Po maturitě vystudovala strojní inženýrství v Liberci. Ačkoliv ji astronomie zajímala už od dětství, naplno se jí začala věnovat až v době, kdy jí odrostly její vlastní děti. Z vlastních zkušeností vyšla její snaha o popularizaci astronomie i v místech vzdálených od hvězdáren a planetárií, kde jsou astronomické akce vzácností a možnosti dětí zapojit se do nějaké astronomické činnosti velmi omezené. V současnosti se plně věnuje práci s dětmi a mládeží - vede Sekci pro děti a mládež České astronomické společnosti, spolupracuje s DDM Rumburk a Městskou knihovnou ve Varnsdorfu, kde pořádá přednášky pro veřejnost a pořady pro děti. Doufá, že jednou bude v krásném kraji pískovců Českého Švýcarska stát malá hvězdárna.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.
Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek
„Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.
Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako
Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.