Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Premiéra filmu s astronomickou tematikou Star Stuff

Premiéra filmu s astronomickou tematikou Star Stuff

Na podzim uvede teplická hvězdárna ne zcela tradiční dokumentární film Star Stuff íránsko-italského režiséra Milada Tangshira. Premiéra se uskuteční 27. 10. od 19:00. V dokumentu budeme putovat po odlehlých astronomických observatořích ve vysokých horách v Chile, po pátém největším ostrově La Palma v Kanárském souostroví nebo po polopouštní oblasti v Jižní Africe.

V těchto odlehlých oblastech se díky moderním technologiím a mezinárodní vědecké komunitě podařilo dosáhnout významných objevů v otázkách o původů vesmíru nebo vzniku života na naší planetě.

Telescopio Nazionale Galileo na Kanárských ostrovech z filmu Star Stuff
Telescopio Nazionale Galileo na Kanárských ostrovech z filmu Star Stuff
Film zobrazuje bezprostřední pohled z každodenního života obyčejných lidí, farmářů, rybářů, zkrátka lidí, kteří jsou bezprostředně spojeni s odlehlými místy u těchto velkých observatoří. V celém průběhu dokumentu tito lidé sdílí s divákem své niterní myšlenky, prožitky a vzpomínky nebo pouhou fascinaci úžasným nočním nebem při sledování hvězd.

Světová premiéra se uskutečnila na filmovém festivalu v Turíně v roce 2019. Česká premiéra se uskuteční 27. 10. od 19:00. Film je uváděn v původním znění (španělsky, italsky, afrikánsky a anglicky) s českými titulky.

 

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Hvězdárna a planetárium TepliceO autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Star Stuff, Film


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jižní kříž nad horou

Fotografie je focena v Chilských Andách v podmínkách s velmi nízkým světelným smogem.

Další informace »