Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Přeshraniční seminář projektu Společně do stratosféry

Přeshraniční seminář projektu Společně do stratosféry

Vypuštění balónu v rámci projektu SDS Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Vypuštění balónu v rámci projektu SDS
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity SOSA pořádá ve dnech 13. až 15. června 2014 přeshraniční setkání odborníků, studentů a dalších zájemců o problematiku a možnosti letů do stratosféry. Akce je pořádána v rámci projektu Společně do stratosféry, podpořeného Fondem mikroprojektů.

Jedná se o mimořádnou vzdělávací akci – o neformální vyvrcholení projektu Společně do stratosféry v podobě setkání odborníků a studentů s cílem navazovat vzájemnou spolupráci a kontakty nejen mezi organizacemi, ale také mezi jednotlivci.

Pohled z balónu vypuštěného v rámci projektu SDS Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Pohled z balónu vypuštěného v rámci projektu SDS
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Význam spatřujeme také ve vytvoření tradice těchto setkání a zejména ve snaze poskytnout základní přehled o současných aktivitách obou zemí v této oblasti včetně světových novinek a nových možností. Významným cílem bude také snaha seznámit se navzájem (v rámci panelové diskuse) s realizovanými experimenty, s jejich výsledky a možnostmi dalších obdobných aktivit do budoucna v kontextu rozvoje přeshraniční spolupráce.

S ohledem na skutečnost, že projekt je podpořen Fondem mikroprojektů, můžeme prvním 32 přihlášeným účastníkům nabídnout úhradu ubytování (převážně v ubytovně hvězdárny) a stravy (jednotné menu v nedaleké restauraci). Přihlášky budou evidovány podle data přijetí. Třídenní seminář se koná v areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí, p. o.

Příprava na start balónu v rámci projektu SDS Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Příprava na start balónu v rámci projektu SDS
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Zajímavosti z programu: v pátek v podvečer například zazní přednáška Suborbitální pilotované lety – nová cesta do vesmíru (přednáší Michal Václavík, pracovník České kosmické kanceláře). Ze sobotního programu vybíráme přednášku Od štěbetání po lví řev aneb plazma kolem Země (přednáší prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. z Českého vysokého učení technického v Praze), a také představení návrhů studentské soutěže (stručné představení nejzajímavějších návrhů včetně prezentace výsledků či přípravy na start). Z nedělního programu doporučujeme Současné aktivity a projekty České kosmické kanceláře (přednáší doc. Ing. Jan Kolář, CSc., ředitel České kosmické kanceláře).

Pokud máte o účast na workshopu zájem, přihlaste se prosím včas, tj. do 11. června 2014! Využijte výhod přihlášení pomocí webového formuláře.

Fond Mikroprojektů SR-ČR Autor: Fond Mikroprojektů
Fond Mikroprojektů SR-ČR
Autor: Fond Mikroprojektů
Podrobnější informace včetně kompletního programu, dokumentů ke stažení a přihlašovacího formuláře najdete na stránkách projektu SPOLEČNĚ DO STRATOSFÉRY, který probíhá od července 2013 do června 2014.




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »