Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Přípravy Mezinárodního roku astronomie 2009 začaly

Přípravy Mezinárodního roku astronomie 2009 začaly

iya_logo_horizontal.jpg
V sobotu 22. září 2007 se na Astronomickém ústavu Akademie věd ČR poprvé sešel český přípravný výbor se zástupci astronomických organizací a institucí v České republice, aby zahájil přípravu české účasti v Mezinárodním roce astronomie 2009.

Mezinárodní rok astronomie proběhne v roce 2009, tedy v roce 400. výročí prvního užití hvězdářského dalekohledu Galileo Galileem, který jím např. pozoroval měsíce Jupitera. Mezinárodní rok astronomie (International Year of Astronomy 2009, IYA 2009) vyhlásilo UNESCO a jeho průběh na celosvětové úrovni koordinuje Mezinárodní astronomická unie (jejíž 26. celosvětový kongres proběhl v loňském létě v Praze). Česká republika má kromě výročí spojeného s vynálezem dalekohledu především vlastní želízko v ohni a tím je 400. výročí publikování díla Johannesa Keplera Astronomia Nova.

Česká i světová veřejnost se má na co těšit, protože na rok 2009 je připravována řada akcí. Jednou z nich je např. jeden den s hvězdárnami světa, kdy světové observatoře budou ve 24 hodinách přenášet noční obraz svých dalekohledů a předávat tak štafetu přímého přenosu dalším a dalším podle toho, kde bude právě noc.

Český přípravný výbor v sobotu stanovil čtyři hlavní priority pojetí Mezinárodního roku astronomie 2009 v České republice:

  • Galileo, Kepler a další
  • Vzdělávání a sdílení poznatků z poznávání vesmíru
  • Vlastní zážitek z pozorování vesmíru
  • Tmavá noční obloha

Za Český přípravný výbor Pavel Suchan.




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »