Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Projekt KYKLOP - první výsledky

Projekt KYKLOP - první výsledky

Projekt KYKLOP
Projekt KYKLOP
Projekt KYKLOP zahájený počátkem roku 2008 má za cíl pokusit se o kolektivní fotografování zajímavých astronomických úkazů. V současnosti je do projektu přihlášeno 34 astronomů. Z nich je téměř polovina (15) dokonce zahraničních. Na projektu tak spolupracují naši kolegové z Německa, Rakouska a samozřejmě i Slovenska. Díky tomu velikost báze, tj. vzdálenost dvou nejvzdálenějších pozorovatelů, činí ve směru Z<>V téměř 850 km, ve směru S<>J pak cca 420 km.

Vyhodnocení shromážděných snímků je pak do značné míry zautomatizováno speciálně pro tento projekt napsaným softwarem (aktivně zapojení do projektu mají k dispozici některé jeho fragmenty). Mimo "klasických" postupů jako je např. registrace či skládání obrazu umožňuje navíc i poměrně účinný preprocesing dílčích snímků zaměřený zejména na potlačení vlivu atmosféry. Součástí softwaru je totiž i poměrně přesný matematický model jejího chování. Proto je zpracování značně časově náročné (mj. např. veškeré obrazové informace jsou vyhodnocovány nikoliv jako 8 či 16 bitové celá čísla ale v plovoucí desetinné čárce). Výsledky však opravdu stojí za to.

Prvním pokusným objektem nemohlo být nic jiného než náš nejbližší vesmírný soused - Měsíc. V únoru 2008 došlo k zajímavému úkazu - zatmění Měsíce. Proto bylo datum snímání zvoleno právě na tento úkaz. Bohužel zejména nad naším územím počasí pozorování příliš nepřálo. Pouze dvou tuzemským pozorovatelům zapojených do projektu se podařilo zachytit alespoň část úkazu. O něco málo lépe na tom byli naší zahraniční kolegové. Zejména díky nim tak bylo možné vyhodnotit získané snímky a zpracovat je do výsledného obrázku, jehož zmenšenou verzi si máte možnost prohlédnout níže.

I přes poměrně malou výšku Měsíce nad obzorem lze tento první test hodnotit jako zdařilý. Díky více pořízených snímků bylo možné poměrně výrazně zvýšit dynamický rozsah snímku a následnou korekcí jasů dosáhnout poměrně dobré viditelnosti osvětlené části Měsíce i části ve stínu Země. Rovněž korekce vlivu atmosféry se ukázala jako velmi účinná.

Co dodat závěrem? Snad jen, že do projektu KYKLOP se v případě zájmu můžete samozřejmě přihlásit kdykoliv i Vy.

Článek převzat ze stránek Přístrojové a optické sekce ČAS




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »