Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Radioastronomický seminář na Hvězdárně v Úpici

Radioastronomický seminář na Hvězdárně v Úpici

Radar na Hvězdárně v Úpici. Autor: Foto: Archiv úpické hvězdárny.
Radar na Hvězdárně v Úpici.
Autor: Foto: Archiv úpické hvězdárny.
Úpická hvězdárna se již téměř od svého založení zabývá mimo jiné i radiovým pozorováním Slunce. I proto zde měly velkou tradici pravidelné radioastronomické semináře, organizované zejména díky prvnímu řediteli úpické observatoře panu Mlejnkovi a dr. Křivskému z Ondřejova. Konaly se pravidelně co dva roky, ovšem po odchodu pana Mlejnka do důchodu jejich tradice pomalu zanikla.

Na jaře tohoto roku však došlo k setkání, které může tuto situaci změnit. U slavnostní večeře se na tradičním, již 21. celostátním slunečním semináři v hotelu Lipa ve slovenské Starej Turej, sešlo několik zájemců o radioastronomii a pracovníků úpické hvězdárny. Vzhledem k tomu, že se v posledním roce radioastronomická pozorování na úpické hvězdárně výrazně rozšiřují, padli si všichni „do noty“ a dohodli se na uspořádání radioastronomického workshopu na úpické hvězdárně. Toto pracovní setkání je chápáno jako nultý ročník nové řady obnovených radioastronomických seminářů na Hvězdárně v Úpici, které by měly být směřovány zejména do řad radioastronomů amatérů.

Letošní workshop, který se bude konat od 19. do 21. října 2012 v areálu úpické hvězdárny, má v plánu teoretické přednášky i praktické ukázky a pozorování na různá radioastronomická témata – detekce meteorů, detekce galaktického šumu a jeho mapování, problematika detekce pulsarů, interferometrie či problematika radiových bouří na Jupiteru. Stranou nezůstanou ani témata SID monitorů, softwarově definovaných přijímačů či systémů typu LOFAR.

V rámci semináře se bude konat i přednáška určená pro veřejnost, kterou přednese Pavol Ďuriš (Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV) na téma „Nové možnosti v radioastronomii nejen pro amatéry“.




O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.



12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce v Ca-k Foceno přez refraktor 140/980 s maskou100. Modul Ca-k, kamera ASI 1600MM.

Další informace »