Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Radioastronomický seminář na Hvězdárně v Úpici

Radioastronomický seminář na Hvězdárně v Úpici

Radar na Hvězdárně v Úpici. Autor: Foto: Archiv úpické hvězdárny.
Radar na Hvězdárně v Úpici.
Autor: Foto: Archiv úpické hvězdárny.
Úpická hvězdárna se již téměř od svého založení zabývá mimo jiné i radiovým pozorováním Slunce. I proto zde měly velkou tradici pravidelné radioastronomické semináře, organizované zejména díky prvnímu řediteli úpické observatoře panu Mlejnkovi a dr. Křivskému z Ondřejova. Konaly se pravidelně co dva roky, ovšem po odchodu pana Mlejnka do důchodu jejich tradice pomalu zanikla.

Na jaře tohoto roku však došlo k setkání, které může tuto situaci změnit. U slavnostní večeře se na tradičním, již 21. celostátním slunečním semináři v hotelu Lipa ve slovenské Starej Turej, sešlo několik zájemců o radioastronomii a pracovníků úpické hvězdárny. Vzhledem k tomu, že se v posledním roce radioastronomická pozorování na úpické hvězdárně výrazně rozšiřují, padli si všichni „do noty“ a dohodli se na uspořádání radioastronomického workshopu na úpické hvězdárně. Toto pracovní setkání je chápáno jako nultý ročník nové řady obnovených radioastronomických seminářů na Hvězdárně v Úpici, které by měly být směřovány zejména do řad radioastronomů amatérů.

Letošní workshop, který se bude konat od 19. do 21. října 2012 v areálu úpické hvězdárny, má v plánu teoretické přednášky i praktické ukázky a pozorování na různá radioastronomická témata – detekce meteorů, detekce galaktického šumu a jeho mapování, problematika detekce pulsarů, interferometrie či problematika radiových bouří na Jupiteru. Stranou nezůstanou ani témata SID monitorů, softwarově definovaných přijímačů či systémů typu LOFAR.

V rámci semináře se bude konat i přednáška určená pro veřejnost, kterou přednese Pavol Ďuriš (Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV) na téma „Nové možnosti v radioastronomii nejen pro amatéry“.




O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »