Roboti a děti okupovali valašskomeziříčskou hvězdárnu
Kdo by si nepřál zažít dobrodružství z objevování nových světů, radost z vyřešení náročného úkolu či problému a především ze hry? Školní mládež, která využila mimořádnou nabídku valašskomeziříčské hvězdárny, nelitovala. Akce pod názvem "Roboti na vzdálených planetách", pořádaná ve spolupráci s Britskou radou (British Council) a městem Valašské Meziříčí se setkala s velkým ohlasem. O co vlastně šlo?
Děti po krátkém úvodním programu s prezentací usedly před monitory počítačů a začaly sestavovat svůj vlastním program pro malého robota, který měl plnit zadané úkoly. Bylo velmi zajímavé sledovat, jak si jednotlivé skupiny i jednotlivci poradili se zadanými úkoly. Vyčištění přistávací plochy od kamenů, přesun nákladu i průjezd mezi překážkami zvládly všechny skupiny, mnohdy velmi originálním způsobem, kdy děti uplatnily svou fantazii a tvořivost.
Neméně zajímavé bylo sledovat týmovou souhru jednotlivých skupin. Pokud skupina "táhla" za jeden provaz a vydatně spolupracovala, vyřešila zadaný problém rychle a efektivně. Skupiny, ve kterých z různých důvodů skřípala spolupráce a souhra jednotlivých členů, měly s vyřešením velké problémy. I to bylo součástí této "školy hrou".
Je velmi pravděpodobné, že akci na základě jejího velkého ohlasu a úspěchu budeme opakovat některý zářijový týden.
Obrázky: Školáky praktická práce s počítači a především s roboty velmi zaujala a motivovala je i ke hledání nových přístupů a řešení.
Narodil se v roce 1969 a již od mladých let se věnoval přírodě a technice. Na počátku studia střední školy se začal věnovat astronomii. Nejprve působil v Klubu astronomů v Havířově pod vedení Ing. Miloně Bury a dalších. Jeho zájem o astronomii i kosmonautiku se rychle prohluboval. Již od mladých let se věnuje popularizaci nejen astronomie a kosmonautiky. V roce 1991 začal pracovat na Hvězdárně Valašské Meziříčí jako odborný pracovník se zaměřením na pozorování projevů sluneční aktivity, ale i další oblasti observační astronomie a popularizaci. V roce 1995 se na této instituci ujal práce ředitele. Ve vedení této hvězdárny působí do dnešních dnů. Věnuje se také řízení projektů a projektových úkolů nejen v oblasti astronomie. Zakládal Valašskou astronomickou společnost, několik funkčních období působil jako její předseda. Spolupracuje s Českou astronomickou společností a dalšími organizacemi. Připravuje a organizuje řadu aktivit, akcí a projektů a také přednáší. Kromě astronomie se věnuje také dalším oblastem přírodních věd, zejména geologii, chemii, spektroskopii, ale také novým technologiím a energetice.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl
Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.