Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Sekce pro děti a mládež znovu pracuje

Sekce pro děti a mládež znovu pracuje

Astronomicko - kosmonautický tábor 2009, foto. Z. Prágr
Astronomicko - kosmonautický tábor 2009, foto. Z. Prágr
Před 9 lety napadlo partu mladých lidí založit při České astronomické společnosti sekci, která by se věnovala práci s dětmi. Pořádala by pro ně soutěže, nejrůznější akce a podporovala je v jejich zájmu o astronomii.

Jak to tak ale někdy bývá, dobrý nápad narazil na nedostatek času a ani počáteční nadšení ho nezachránilo. Činnost sekce se sice rozběhla, ale z původních plánů se podařilo uskutečnit jen část a v roce 2006 přestala Sekce pracovat úplně. Přesto odvedli její členové kus práce a zaslouží si poděkování.

Před rokem se jiná "parta" lidí, zpočátku o pouhých dvou členech (dnes je nás sedm), rozhodla na tento skvělý nápad navázat a Sekci oživit. Prvním úkolem, který si dala, bylo vytvoření nových stránek. Trvalo to poněkud déle, než bylo v plánu, ale podařilo se. Stránky mladez.astro.cz mají novou formu i obsah a těší se na nové čtenáře.

Astronomicko - kosmonautický tábor 2009, foto. Z. Prágr
Astronomicko - kosmonautický tábor 2009, foto. Z. Prágr
A nejen to. V srpnu 2009 proběhl v Říčkách v Orlických horách první ročník Astronomicko-kosmonautického tábora. Tábor pořádala společně Sekce pro děti a mládež České astronomické společnosti a organizace s velkými zkušenostmi v oblasti práce s dětmi, ZO ČSOP Žlutý květ. Letos chystáme druhý ročník - opět v srpnu, opět v Říčkách a opět společně se Žlutým květem. Pro případné zájemce však nemáme dobrou zprávu - volná místa na táboře už nejsou.

Ještě do prázdnin chystá Sekce několik dalších akcí. Mezi ty první by měla patřit Noc na hvězdárně v Mostě. Děti čeká bohatý program v mosteckém planetáriu a noc v krásném a romantickém prostředí hvězdárny na Hněvíně. Kromě ryze astronomického programu je pro děti připraveno i několik osvědčených her. Termín a podrobnosti brzy najdete na stránkách Sekce.

Noci na hvězdárně budou patřit mezi pravidelné akce Sekce. Máme však v úmyslu připravovat také jednodenní exkurze, různá pozorování, soutěže a podobně. Chceme spolupracovat s ostatními sekcemi a pobočkami ČAS, s hvězdárnami, astronomickými kroužky, domy dětí a mládeže a školami. Tato spolupráce už v několika případech velmi dobře funguje.

Astronomicko - kosmonautický tábor 2009, foto. Z. Prágr
Astronomicko - kosmonautický tábor 2009, foto. Z. Prágr
Předpokládáme, že se rychle zvýší počet našich členů - jak těch "dospěláckých", kteří budou vše připravovat, tak dětských, kterým práce v sekci bude přinášet zábavu i poučení a pro které bude Sekce jakýmsi odrazovým můstkem pro jejich vlastní astronomické aktivity. Časem bychom rádi navázali na to nejlepší z práce minulé Sekce pro mládež, například na vydávání Hvězdného poslíčka (http://mladez.astro.cz/_old/poslicek.html).

Pokud máte zájem se k nám přidat, potřebné informace a kontakty, včetně přihlášek do ČAS a do Sekce pro děti a mládež, najdete na výše uvedených stránkách. Rádi vás mezi sebou přivítáme.

Původní stránky Sekce pro mládež: http://mladez.astro.cz/_old/index.html
O autorovi

Věra Bartáková

Je rodačka z malého města Varnsdorfu, kde absolvovala základní i střední školu. Po maturitě vystudovala strojní inženýrství v Liberci. Ačkoliv ji astronomie zajímala už od dětství, naplno se jí začala věnovat až v době, kdy jí odrostly její vlastní děti. Z vlastních zkušeností vyšla její snaha o popularizaci astronomie i v místech vzdálených od hvězdáren a planetárií, kde jsou astronomické akce vzácností a možnosti dětí zapojit se do nějaké astronomické činnosti velmi omezené. V současnosti se plně věnuje práci s dětmi a mládeží - vede Sekci pro děti a mládež České astronomické společnosti, spolupracuje s DDM Rumburk a Městskou knihovnou ve Varnsdorfu, kde pořádá přednášky pro veřejnost a pořady pro děti. Doufá, že jednou bude v krásném kraji pískovců Českého Švýcarska stát malá hvězdárna.38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše za denního světla mobilem přes dalekohled.

Další informace »