Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Seminář ASTRO@BRNO.2012

Seminář ASTRO@BRNO.2012

Hvězdárna a planetárium v Brně po rekonstrukci Autor: HaP Brno
Hvězdárna a planetárium v Brně po rekonstrukci
Autor: HaP Brno
Amatérská prohlídka oblohy (sekce ČAS) a Hvězdárna a planetárium Brno si Vás dovolují pozvat na jednodenní seminář ASTRO@BRNO.2012, který se uskuteční 1. prosince 2012 v nových prostorách Hvězdárny a planetária Brno.

Program semináře:

Sobota 1. prosince

8.00 až 9.00: příjezd a prezence účastníků

9.15 až 10.15: Historie standardního modelu; Martin Rybář (MFF UK)

10.30 až 10.50: Beskydská oblast tmavé oblohy; Jan Kondziolka (APO)

11.00 až 12.00: Hvězda jménem Slunce; pořad v planetáriu – autor Jan Píšala (Hap Brno)

12.00 až 14.00: přestávka na oběd

14.00 až 14.45: The Story of Light Bulb; Barbora Mikulecká a ÚDIF (přednáška s pokusy)

15.00 až 16.00: Astronomické vzdělávání na střední škole; Aleš Hečko (SPŠ Ostrava-Vítkovice)

16.15 až 17.45: Svět, kde není možné nakreslit čtverec; Leoš Ondra (APO)

18.00 až 19.00: Zpráva o konci světa; pořad v planetáriu – autor Jiří Dušek (Hap Brno)

19.00 až 20.00: přestávka na večeři

20.00 až 21.00: Sezení Amatérské prohlídky oblohy (diskuse členů APO)

21.15: ukončení semináře

Všeobecné informace
Setkání se uskuteční v nových prostorách hvězdárny a planetária, která se nachází v centru města na Kraví hoře. K parku, jenž hvězdárnu obklopuje, se dostanete tramvajovou linkou č. 4 směr Masarykova čtvrť (náměstí Míru). Do těsného sousedství lze dojet také automobilem (viz www.hvezdarna.cz).

Provoz hvězdárny a planetária pro veřejnost nebude omezen. Účastníci semináře si tak mohou prohlédnout programy pro veřejnost, na které budou mít vstup zdarma. Hvězdárna pro potřeby semináře zpřístupní některé dalekohledy pro vizuální pozorování.

Stravování nebude součástí semináře, doporučujeme nedalekou restauraci V-klub, která se nachází asi pět minut chůze od hvězdárny, hospůdku Tortuga asi patnáct minut pěšky, restauraci Severka asi dvacet minut a další restaurace v okolí ...

Na seminář se můžete hlásit do 29. listopadu 2012 nejlépe pomocí e-mailu: seminar@astronomie.cz.

Cena
Účastník semináře uhradí na místě konferenční poplatek 150 Kč, členové APO (ČAS) pouze 100 Kč.

Ubytování
Jelikož se jedná o jednodenní seminář, ubytování nebudeme zařizovat. Pokud budete chtít přijet již v pátek nebo zůstat v Brně do neděle, budete se muset ubytovat u svých známých nebo v nějaké ubytovně. Například na www.skm.muni.cz nebo www.hotelkozak.cz a další ubytování v okolí ...

Za organizační výbor Marek Kolasa a Jiří Dušek

Návratka:

Jméno a příjmení:

Rok narození:

Bydliště:

Jsem člen APO (ČAS): ano / ne (označte variantu)




O autorovi

Marek Kolasa

Marek Kolasa

Marek Kolasa (nar. 1975) – milec astronomie a dění na obloze, člen Amatérské prohlídky oblohy (její dlouholetý předseda). Pracuje jako odborný pracovník v Planetáriu Ostrava. Je ženatý a má dvě dcery. V současné době bydlí na východním okraji města Havířova.

Štítky: ASTRO@BRNO, Seminář


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »