Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Setkání složek ČAS

Setkání složek ČAS

V sobotu 5. března 2005 se v Praze - Kolovratech sešli na pracovním setkání zástupci poboček, sekcí a kolektivních členů České astronomické společnosti z celé České republiky.

Představili zde činnost a nabídku svých skupin. Za přítomnosti ředitele Astronomického ústavu AV ČR Doc. Petra Heinzela zde byla založena nová sekce pro Evropskou astronomickou společnost. Byli přijati dva noví kolektivní členové - Jihlavská astronomická společnost a Hvězdárna a radioklub Karlovy Vary.

Česká astronomická společnost také převzala dalekohled v ceně 42 000 Kč, který jako podporu špičkové pozorovatelské práci zapůjčila firma SUPRA Praha, s.r.o.. Dalekohled putuje k pozorovateli proměnných hvězd Bc. Luboši Brátovi do Pece pod Sněžkou.

Na setkání České astronomické společnosti spolupracovaly firmy Dalekohledy Matoušek (www.dalekohledy.cz), Nakladatelství a vydavatelství Aldebaran (www.nva.cz) a SUPRA Praha, s.r.o. (www.celestron.cz).

Fotografie ze setkání České astronomické společnosti v Praze - Kolovratech najdete na adrese /galerie/view_album.php?set_albumName=cas_vv_setkani_slozek_200503




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »